Σημαντική νίκη για τη Γερμανία, 76-62 την Ιταλία, που κινδυνεύει με πρόωρο αποκλεισμό

23:21 1/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με κορυφαίους τους Νοβίτσκι και Κέιμαν η Γερμανία νίκησε 76-62 την Ιταλία και έκαναν σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αντίθετα, οι ιταλοί βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και θα πρέπει να κάνουν την υπέρβαση, αν θέλουν να συνεχίσουν στην επόμενη φάση. Το ματς ήταν ντέρμπι στην πρώτη περίοδο (18-16), αλλά οι γερμανοί με επί μέρους σκορ 20-12 στη δεύτερη περίοδο έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-30.Οι ιταλοί με τον Γκαλινάρι να έχει καλή απόδοση μείωσαν στον πόντο στην τρίτη περίοδο, αλλά οι γερμανοί ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία λέξη.Το δίδυμο από
το ΝΒΑ των Νοβίτσκι και Κέιμαν είχε κέφια και η Γερμανία ήταν εξαιρετική στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 76-62 και να βάλει γερά θεμέλια για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.Αντίθετα, οι ιταλοί με δύο ήττες στο ξεκίνημα έχουν δύσκολο έργο και κινδυνεύουν με πρόωρο αποκλεισμό, σε έναν όμιλο που Γαλλία και Σερβία δείχνουν για την ώρα να είναι ιδιαίτερα ισχυρές.