Σεβίλη και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1 στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν η Μπαρτσελόνα, που έμεινε στο 1-1 με την Σεβίλη στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής της Primera Division. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, που γιόρτασε τις 1000 μέρες του στον πάγκο των μπλαουγκράνα, είδε την διαφορά από την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης να μειώνεται στους 5 βαθμούς, ενώ οι ανδαλουσιανοί έπιασαν την Ατλέτικο Μαδρίτης στην
7η θέση και ελπίζουν πάλι στην έξοδό τους στο Europa League της επόμενης σεζόν. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για την Μπαρτσελόνα στο 8ο λεπτό, όταν ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ του Μπουσκέτς. Εξι λεπτά αργότερα ο Πεπ Γκουαρντιόλα προχώρησε στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή, με τον Πέδρο να μην μπορεί να συνεχίσει και τον Μπόγιαν να παίρνει την θέση του.Ο νεαρός άσος ήταν και αυτός που άνοιξε το σκορ για τους μπλαουγκράνα. Ηταν το 30ο λεπτό όταν ο Ινιέστα γέμισε για τον Ντάνι Αλβες και αυτός τροφοδότησε τον Μπόγιαν που ολο