Σεφτέ στην παράταση ο Πανιώνιος, 101-100 την Οστάνδη

Την πρώτη του νίκη στο Eurocup, μετά από τέσσερις αποτυχημένες προσπάθειες, πέτυχε ο Πανιώνιος, που επικράτησε στην εκπονή της παράτασης με 101-100 της Οστάνδης στη Νέα Σμύρνη. Ηρωας της τελευταίας στιγμής ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς που με εύστοχο τρίποντο έδωσε την νίκη στους κυανέρυθρους, οι οποίοι ωστόσο έχουν αποκλειστεί
και μαθηματικά από την συνέχεια της διοργάνωσης.Ο Πανιώνιος ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση, κυρίως αμυντικά, με αποτέλεσμα να χάσει πολλά ριμπάουντ αλλά και τον έλεγχο του σκορ. Η Οστάνδη προηγήθηκε 13-8 και παρότι ο Πανιώνιος απάντησε με τρίποντο του Μίλμπουρν (13-11), με σερί 9-0 έφτασε στο νταμπλ-σκορ (22-11) στο 8'.Με ατομικές προσπάθειες του Νίκου Παππά η διαφορά έπεσε (23-19) ένα λεπτό αργότερα με την Οστάνδη πάντως να κρατάει το προβάδισμα (26-21 στο δεκάλεπτο).Στη δεύτερη περίοδο η είσοδος στο παρκέ των Καββαδά (στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μετά από ένα μήνα απουσίας) και Ντραγκίτσεβιτς άλλαξε τα δεδομένα.Οι κυανέρυθροι άρχισαν σιγά-σιγά να ροκανίζουν τη διαφορά (29-25 στο 13’, 35-32 στο 16’, 37-35 στο 18’) και με καλάθια από τους Πέιν και Μπούκερ ισοφάρισε και στο τέλος του ημιχρόνου προσπέρασε 41-40 με βολές από τον Παππά.Η μάχη συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο σκορ, την Οστάνδη να προηγείται 54-53 στο 26’30’’, αλλά τον Πανιώνιο με απανωτές καλές άμυνες και τους Μπούκερ και Μίλμπουρν πρωταγωνιστές στην επίθεση να τρέχει ένα σερί 12-0 και να ξεφεύγει 65-54 (29’20’’). Ομως η Οστάνδη με βολές και τρίποντο του Τζόρτζεβιτς ακριβώς με τη λήξη μείωσε 65-59.Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Πανιώνιος, με τρίποντο του Αθανασούλα, ξέφυγε ξανά με 68-59, αλλά η Οστάνδη με νέο 10-2 σερί μείωσε στον πόντο (70-69) στο 33'.Λίγο αργότερα, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ντρόμπνιακ, η Οστάνδη προσπέρασε 78-73 (36’30’’) ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό 19-5 σερί! Ο Νίκος Παππάς με δικά του καλάθια μείωσε στον πόντο (78-77) στο 38', αλλά με νέο τρίποντο ο Λογέσκι έδωσε... αέρα τεσσάρων πόντων στην πρωταθλήτρια Βελγίου (81-77), ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε.Η Οστάνδη με βολές ξέφυγε 83-77, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς μείωσε 83-80 με τρίποντο στα 50'', αλλά ο Λογέσκι απάντησε αμέσως (86-80). Νέο τρίποντο και κερδισμένη βολή από τον Μίλμπουρν, έφερε τη διαφορά στον πόντο (86-85) στα 23'', αλλά ο Τζόρτζεβιτς με 2/2 βολές έκανε το 88-85.Απάντησε ο Μπατής στα 15'' (87-86) και ο Τζόρτζεβιτς ξανά με βολές έκανε το 89-86. Ο Μαρκ Πέιν όμως στα 7'' με φοβερό τρίποντο στην κίνηση ισοφάρισε 89-89 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση, με τον Πανιώνιο να πετυχαίνει συνολικά 12 πόντους στα τελευταία 55 δευτερόλεπτα!Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Οστάνδη αρχικά με βολές και στη συνέχεια με καλάθι του Ντρόμπνιακ ξέφυγε 94-89 (41'11''). Ο Πανιώνιος με τον Μίλμπουρν μείωσε 96-93 (42’) και 96-95 (43’20’’).Με καλάθι του Βλάντο Γιάνκοβιτς, 67'' πριν το τέλος οι πάνθηρες προσπέρασαν 97-96! Ο Μπούκερ με 1/2 βολές έκανε το 98-96 στα 33'', αλλά ισοφάρισε ο Ντρόμπνιακ στα 26'' (98-98).Μίλμπουρν και Μπούκερ δεν