Σε πτώση ο Αστέρας, Ξάνθη για πλέι οφ!

19:11 7/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Αστέρας Τρίπολης γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και έπεσε στην τρίτη θέση, βρισκόμενος πια τρεις βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ. Τη... ζημιά στους αρκάδες έκανε η Ξάνθη, η οποία με γκολ του Φλίσκα στο 17ο λεπτό, επικράτησε με 1-0 στην Τρίπολη και πλέον κάνει όνειρα για πλέι οφ!Ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, χωρίς, όμως,
να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση στην εστία της Ξάνθης.Στους ακρίτες ανήκε η πρώτη καλή στιγμή του ματς στο 15ο λεπτό, με τον Μαρσελίνιο να βγάζει τετ α τετ με τον Μπαντή τον Μαρίν, ωστόσο, το σουτ του τελευταίου έφυγε άουτ.Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν πήραν στα σοβαρά την... προειδοποιητική βολή της Ξάνθης και δύο λεπτά αργότερα βρέθηκαν πίσω στο σκορ.Στο 17ο λεπτό, ο Φλίσκας με προσωπική ενέργεια κι αφού κέρδισε κάποιες κόντρες, κατάφερε να νικήσει τον Μπαντή και να γράψει το 1-0.Στη συνέχεια, η Ξάνθη οπισθοχώρησε, έδωσε χώρο στον Αστέρα, ο οποίος, όμως, δεν είχε σωστή ανάπτυξη στην επίθεση και προσπάθησε με ψηλές μπαλιές να δημιουργήσει ευκαιρίες. Οι ακρίτες δεν δυσκολεύθηκαν λοιπόν να κρατήσουν το μηδέν, καθώς ουσιαστικά απειλήθηκαν μόλις μία φορά, με σουτ του Ράγιος, το οποίο εξουδετέρωσε ο Λοντίγκιν.Ο Σάκης Τσιώλης προχώρησε σε δύο αλλαγές στο ημίχρονο, προκειμένου να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, η οποία μπήκε σαφώς βελτιωμένη στον αγωνιστικό χώρο. Πίεσε περισσότερο την Ξάνθη και δημιούργησε καλές στιγμές. Καμία από αυτές, όμως, δεν έφερε την ισοφάριση και οι ακρίτες έδειχναν να αντέχουν.Από το 68` ο Τσιώλης έκλεισε τις αλλαγές του, με την ελπίδα πως ο Καλαντζής θα βοηθήσει περισσότερο από τον Λέντσε.Η μπάλα παιζόταν διαρκώς μπροστά στα καρέ της Ξάνθης, ωστόσο, ο Αστέρας είχε πρόβλημα στην τελευταία προσπάθεια. Παρότι λοιπόν δημιούργησε καλές προϋποθέσεις για την ισοφάριση δεν κατάφερε ποτέ να φτάσει σε αυτή, με τον Ουζουνίδη να θωρακίζει το κέντρο και την άμυνά του και τελικά να κρατάει το μηδέν.Ο Αστέρας γνώρισε λοιπόν δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και έπεσε στην τρίτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.Οσο για την Ξάνθη, μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι των πλέι οφ, καθώς έπιασε τον ΠΑΣ Γιάννινα, που παίζει τη Δευτέρα (8/4) με την ΑΕΚ, στην 5η θέση, έχοντας 38 βαθμούς.