Ρόμα για Ευρώπη, ήττα της Λάτσιο στο Τορίνο

Η Ρόμα επικράτησε με 2-0 της Πάρμα στο Ολίμπικο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Serie A και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας (σε ισοβαθμία με τις Λάτσιο και Ιντερ, με τους νερατζούρι να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο). Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης ξεκίνησε στο βασικό σχήμα των ρωμαίων και αγωνίστηκε για 68 λεπτά. Στο άλλο ματς των 21:45 η Λάτσιο, που αγωνιζόταν από το 16' με 10 παίκτες, ηττήθηκε εκτός έδρας
με 0-1 από την Τορίνο.Μετά από ένα πολύ ωραίο ματς, η Ρόμα επικράτησε με 2-0 της Πάρμα στο Ολίμπικο, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Λάτσιο στο Τορίνο και μπήκε για τα καλά στην μάχη για έξοδο στην Ευρώπη.Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των τζιαλορόσι στην αναμέτρηση, αφού μόλις στο 7' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από σουτ του Ντε Ρόσι, ο Λαμέλα με προβολή, έκανε το 1-0.Στο 15', οι ρωμαίοι... άγγιξαν το 2-0, αλλά το σουτ του Περότα από το ύψος του πέναλτι, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων στην συνέχεια, το 1-0 υπέρ της Ρόμα έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, αφού στο 47' η εκτέλεση φάουλ του Τότι βρήκε στο οριζόντιο και στην συνέχεια στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Πάρμα!Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 51', όταν ο Αμάουρι έχασε πολύ ευκαιρία να ισοφαρίσει, μετά από λάθος του Στεκέλενμπουργκ, ενώ... άγγιξαν το 1-1 στο 62', όταν η κεφαλιά του Παλέτα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!Κι άλλη ευκαιρία για την ομάδα του Ντοναντόνι στο επόμενο λεπτό, με τον Παρόλο να μην προλαβαίνει να σκοράρει, αφού ο Μπουρντίσο του έβαλε τελευταία στιγμή την κόντρα.Αυτό που δεν κατάφερε η Πάρμα, το πέτυχε η Ρόμα στο 70', με τον Τότι, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, να διπλασιάζει το προβάδισμα των γηπεδούχων και παράλληλα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.Στο άλλο ματς των 21:45, η Λάτσιο, που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 16', δεν άντεξε και ηττήθηκε με 0-1 από την Τορίνο εκτός έδρας.Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 10'... άγγιξαν το 1-0, αλλά η κεφαλιά του Τσάνα σταμάτησε στο δοκάρι.Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο 16', αφού η ομάδα του Πέτκοβιτς έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σιανί με δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε ένα λεπτό!Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Λάτσιο είχε τον έλεγχο του αγώνα, δεν απειλήθηκε από την Τορίνο και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το ισόπαλο 0-0.Στο δεύτερο μέρος, το θέαμα ήταν κακό, εξαιτίας της συνεχούς χιονόπτωσης στο Τορίνο. Το γεγονός αυτό ευνόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 82' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσέρτσι, ο Τζόναθας σκόραρε και έκανε το 1-0 για την Γκρανάτα, που πήρε μία σπουδαία νίκη καθώς πήγε στο +10 από τη ζώνη του υποβιβασμού.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής:Σάββατο (16/3)Κατάνια - Ουντινέζε 3-1 (49', 67' Γκόμεζ, 71' Λόντι - 81' Μοριέλ)Μπολόνια - Γιουβέντους 0-2 (62' Βούτσινιτς, 74' Μαρκίζιο)Κυριακή (17/3)Σιένα - Κάλιαρι 0-0Πεσκάρα - Κιέβο Βερόνα 0-2 (88' Στόιαν, 90'+3' Τερό)Νάπολι - Αταλάντα 3-2 (4' πέν., 65' Καβάνι, 81' Πάντεφ - 31' αυτ. Καναβάρο, 73' Ντένις)Φιορεντίνα - Τζένοα 3-2 (33' Ακουιλάνι, 62' Κουαδράδο, 77' αυτ. Κασάνι - 58' Πορτανόβα, 69' Αντονέλι)Μίλαν - Παλέρμο 2-0 (8' πέν., 66' Μπαλοτέλι)Σαμπντόρια - Ιντερ (Αναβολή)Ρόμα - Πάρμα 2-0 (7' Λαμέλα, 70' Τότι)Τορίνο - Λάτσιο 1-0 (82' Τζόναθας)