Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα (live)

Παρακολουθήστε από το sport.gr live τον μεγάλο πρώτο ημιτελικό Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα για το Κύπελλο Ισπανίας στο "Μπερναμπέου"Οι 11άδες του 4ου φετινού Clásico:Ρεάλ: Ντιέγκο Λόπεθ, Εσιέν, Καρβάλιο, Βαράν, Αρμπελόα, Αλόνσο, Κεντίρα, Οζίλ, Καγεχόν, Κριστιάνο, ΜπενζεμάΜπαρτσελόνα: Πίντο, Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Αλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι, Φάμπρεγας, Πέδρο, Μέσι, ΙνιέσταΑξίζει να σημειωθεί πως σε διπλά παιχνίδια οι δυο ομάδες έχουν βρεθεί 24 φορές (11 κύπελλο, 4 Ευρώπη, 6 Σουπερ
Καπ, 3 Λιγκ Καπ) με τη Ρεάλ να έχει 13 πρoκρίσεις και την Μπαρτσελόνα 11. 1' Ξεκίνησε το ματς1. Φάουλ σε πολύ καλή θέση με το καλημέρα για τη Ρεάλ. Το κερδίζει ο Ρονάλντο, κίτρινη στον Πικέ2' Εκτελεί ο Ρονάλντο, αποκρούει δύσκολα ο Πίντο, πέρασε ο κίνδυνος για την Μπαρτσελόνα5' Συμπληρώθηκε το πρώτο 5λεπτο. Χωρίς σκορ μέχρι τώρα, δυνατά έχει μπει η Ρεάλ9' Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Εσιέν, σε κόρνερ ο Πίντο και ενώ η μπάλα είχε κοντράρει και στον Αλμπα10' "Εφυγε" το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς φάση μέχρι τώρα η Μπαρτσελόνα, την οποία πιέζει από πολύ ψηλά η Ρεάλ, ψάχνοντας κλεψίματα ώστε να αιφνιδιάσει τους μπλαουγκράνα 13' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Ινιέστα με υπέροχη ψηλοκρεμαστή κάθετη βγάζει τετ α τετ τον Αλμπα, αλλά αυτός αστοχεί στην προσπάθειά του να κάνει το μονοκόμματο16' Κίτρινη κάρτα στον Καρβάλιο, που ανακόπτει τον Φάμπρεγκας και μία διαφαινόμενη επικίνδυνη αντεπίθεση20' Η σειρά της Μπαρτσελόνα για να απειλήσει από φάουλ σε πολύ καλή θέση. Μέσι, Τσάβι και Αλμπα πάνω από την μπάλα21' Εξαιρετική η εκτέλεση του Τσάβι, σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι, Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα24' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Τραγικό λάθος του Καρβάλιο σε προσπάθεια να γυρίσει την μπάλα στον Ντιέγκο, ο Φάμπρεγκας κλέβει και γυρίζει στον Τσάβι, αυτός σουτάρει, διώχνει πάνω από τη γραμμή ο Βαράν27' Απαντάει η Ρεάλ στις ευκαιρίες των μπλαουγκράνα. Ο Καγεχόν βρίσκει ωραία τον Μπενζεμά μέσα στην περιοχή, αυτός κάνει το σουτ με το δεξί, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων32' Ο Μέσι προσπαθεί να απειλήσει με φάουλ σε πλάγια θέση, πάνω από τα δοκάρια το σουτ του35' Καλή στιγμή για τη Ρεάλ. Ωραία κάθετη του Εσιέν, κάνει το γύρισμα ο Καγεχόν, απομακρύνουν δύσκολα οι αμυντικοί της Μπαρτσελόνα42' Κίτρινη κάρτα στον Καγεχόν. Αρκετά τα σκληρά μαρκαρίσματα τα τελευταία λεπτά, κυρίως των παικτών της Ρεάλ σε βάρος των μπλαουγκράνα45' Λήξη του α' ημιχρόνου. Χορταστικό, αλλά χωρίς γκολ το πρώτο 45λεπτο 47' Ευκαιρία με την έναρξη του β' μέρους για τη Ρεάλ. Ωραία συνεργασία Ρονάλντο και Μπενζεμά, ο γάλλος σουτάρει πάνω από τα δοκάρια και ενώ ήταν σε καλή θέση50' Γκολ για την Μπαρτσελόνα με τον Φάμπρεγκας. Κακό διώξιμο από τους μαδριλένους, ο Μέσι βγάζει τετ α τετ τον Φάμπρεγκας, που με άψογο τελείωμα κερδίζει τον Ντιέγκο, ανοίγοντας το σκορ στο Μπερναμπέου. 1-0 και εκτός έδρας γκολ για τους μπλαουγκράνα56' Εκπληκτικό μαρκάρισμα του Βαράν, που αγωνίζεται για πρώτη φορά σε clasico. Ο 20χρονος γάλλος ανακόπτει τον Φάμπρεγκας, που έτοιμος να κάνει το 2-0 από θέση τετ α τετ58' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Μόντριτς στη θέση του Καγεχόν60' Απίστευτη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Σέντρα του Εσιέν από δεξιά, οι αμυντικοί δεν μπορούν να διώξουν και ο Ρονάλντο σε απόσταση αναπνοής από την εστία στο δεύτερο δοκάρι κάνει την κεφαλιά μόλις άουτ63' Σουτ του Ντάνι Αλβες από πλάγια θέση, αποκρούει με γροθιές ο Ντιέγκο64' Αλλαγή για τη Ρεάλ, η δεύτερη. Ο Ιγκουαϊν στη θέση του Μπενζεμά66' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Κεντίρα ανοίγει ωραία στον Οζίλ, αυτός με τη μία στο δεύτερο δοκάρι για τον Ρονάλντο, του παίρνει την μπουκιά από το στόμα με καταπληκτικό τάκλιν ο Πικέ70' Γύρισμα του Ντάνι Αλβες από δεξιά, σουτ στην κίνηση του Φάμπρεγκας, μόλις άουτ.73' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Φάτσα με τον Λόπεθ ο Πέδρο, πλασάρει μόλις άουτ76' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Αλέξις Σάντσες στη θέση του Πέδρο81' Γκολ για τη Ρεάλ. Σέντρα του Οζίλ, ο Βαράν πιο ψηλά και δυνατά από όλους, παίρνει την κεφαλιά, νικάει τον  Πίντο και ισοφαρίζει σε 1-185' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Αλκαντάρα στη θέση του Φάμπρεγκας.88' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, σωτήρια επέμβαση του Λόπεθ σε σουτ του Αλμπα93' Τέλος το παιχνίδι, Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 1-1 και οι δύο αντίπαλοι θα λύσουν τις διαφορές τους στο Καμπ Νου