Ψυχάρα, αλλά εκτός τελικού ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Μάριτς στη βασική του πεντάδα και ο σερβοαυστραλός ήταν αυτός που σημείωσε τα πρώτα τρίακαλάθια του αγώνα, για το 6-2 των πράσινων στο δίλεπτο. Το πλάνο του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε και στη συνέχεια με τον Μπατίστ να περνάει στο ματς και να παίρνει όλες τις επιθέσεις.Την ίδια στιγμή, η ΤΣΣΚΑ ήταν
πολύ άστοχη και ο Παναθηναϊκός έφτασε το σκορ στο 16-4 στο 4`! Οσο η ΤΣΣΚΑ... έσπαγε τα καλάθια (1/8 τρίποντα, 3/8 δίποντα) ο Παναθηναϊκος δεν είχε πρόβλημα ακόμη και να χάσει και μερικά ριμπάουντ, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 23-9, δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Κάπως έτσι και με ένα coast to coast του Λόγκαν μέσα σε πέντε δευτερόλεπτα, οι πράσινοι έφτασαν στο 29-15 της πρώτης περιόδου, έχοντας εξουδετερώσει, Κιριλένκο, Σισκάουσκας και Τεόντοσιτς.Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, οι ρώσοι μπήκαν σαφώς βελτιωμένοι στο ματς, ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 4-0 και κυρίως βελτιώθηκαν αμυντικά. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αλλάξει δραστικά η εικόνα του αγώνα, καθώς ο Παναθηναϊκός σημείωσε μέσα σε εννιά λεπτά μόλις τρεις πόντους! Στο ίδιο διάστημα, Κιριλένκο και Σβεντ ανεβασαν την απόδοσή τους και είχαμε ξανά... ντέρμπι (32-32, 29`).Ο Μπατίστ έσπασε το αρνητικό σερί για τον Παναθηναϊκό, αλλά βέβαια η... ζημιά είχε γίνει. Τουλάχιστον, οι πράσινοι κατάφεραν να κλείσουν προηγούμενοι το ημίχρονο, έστω και με μόλις δύο πόντους (34-32, 20`).Στην τρίτη περίοδο το ματς έγινε ακόμη πιο δυνατό και πραγματικά οι μάχες στις δύο ρακέτες ήταν συναρπαστικές. Οι ομάδες βάδιζαν πόντο - πόντο, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με τρίποντο του Κιριλένκο στο 23`, ενώ στο 25`ήταν μπροστά με 44-42.Ο Παναθηναϊκός, όμως, έβγαλε ψυχή στο παρκέ, δεν έχασε την ψυχραιμία του σε κανένα σημείο και με Διαμαντίδη - Καϊμακόγλουπροσπέρασε και πάλι (50-46, 27`). Οι δύο αυτοί παίκτες και η καλή άμυνα κράτησαν τον Παναθηναϊκό μπροστά έως το τέλος τηςτρίτης περιόδου και οι πράσινοι μπήκαν με... αέρα τεσσάρων πόντων στην τελευταία κρίσιμη περίοδο του ημιτελικού (55-51, 30`).Μέσα σε 2,5 λεπτά, όμως, η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να ξαναπάρει κεφάλι (57-58), ο Σάρας έδωσε άμεσα τη λύση για τον Παναθηναϊκό (59-58, 34`) και στις άμυνες έπεφταν κορμιά. Με λίγα λόγια το ματς είχε πάρει φωτιά και το φινάλε αναμενόταν συναρπαστικό.Το άγχος βέβαια ήταν μεγάλο και τα καλάθια έμπαιναν με το... σταγονόμετρο, ωστόσο, το ματς ήταν πραγματικά σπουδαίο και ο μεγάλος Γιασικεβίτσιους δήλωσε παρών στο πιο κρίσιμο σημείο. Πέντε δικοί του πόντοι κι ένα κλέψιμο έβαλαν το Παναθηναϊκό μπροστά με 64-60, δύο λεπτά πριν από το τέλος.Ο Σβεντ έκανε, όμως, πάλι τη ζημιά στον Παναθηναϊκό και στη συνέχεια ο Τεόντοσιτς, ο οποίος έκανε το 65-64 για τους ρώσους, ενώ απέμεναν 38 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο σέρβος είχε στη συνέχεια την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, καθώς με το σκορ στο 66-64 πήγε στη γραμμή για δύο βολές, αλλά τις έχασε και τις δύο με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να μείνει ζωντανός.Ωστόσο στα 8 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Παναθηναϊκός έκανε κακή επίθεση, δεν έκανε καν σουτ κ