Προβάδισμα πρόκρισης για Ζενίτ (vid.)

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης έναντι στην Λίβερπουλ απέκτησε η Ζενίτ, μετά τη νίκη της με 2-0 στην Αγία Πετρούπολη στο πρώτο ματς των δυο ομάδων για τους «32» του Γιουρόπα ΛιγκΤο πρώτο ημίχρονο δεν πρόσφερε πολλές συγκινήσεις με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Ωστόσο στην επανάληψη η Ζενίτ με δύο γκολ πήρε κεφάλι στην διεκδίκηση της πρόκρισης στους 16 της διοργάνωσης. Συγκεκριμένα, ο Χουλκ
στο 69’ έκανε το 1-0 με δυνατό σουτ, ενώ στο 72’ ο Σέμακ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης...ΖΕΝΙΤ: Μαλάφέεβ, Ανιούκοφ, Λόμπαερτς, Λουίς Νέτο, Χουμπόσαν, Σιρόκοφ, Ντενίσοφ, Βίτσελ, Ντάνι (54’ Σέμακ), Κερζάκοφ (82’ Φεϊζουλίν), Χουλκ.Λιβερπουλ: Ρέινα, Τζόνσον, Ενρίκε, Κάραγχερ, Σκρτελ, Τζέραρντ, Χέντερσον, Ντάουνινγκ, Άλεν, Στέρλινγκ (78’ Λούκας), Σουάρεζ.Νίκη με ανατροπή για ΑνζίΣτο Λουζνίκι της Μόσχας, το Ανόβερο προηγήθηκε της Ανζί με τον πρώην άσο της Ζενίτ, Χούστι στο 23'. Ωστόσο η ομάδα από το Νταγκεστάν γύρισε το ματς και έκανε την ανατροπή (3-1) με τα γκολ των Ετό (34'), Αχμέντοφ (48') και Μπουσουφά (64'). Μάλιστα ο Ετό δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ στο 58' αστοχώντας σε πέναλτι.ΑΝΖΙ: Γκαμπούλοφ, Εσένκο, Ζοάο Κάρλος, Ζιρκόφ, Εβέρτον, Ζουσιλέι, Αχμέντοφ, Ντιαρά, Βίλιαν (85’ Καρσελά – Γκονζάλεζ), Μπουσουφά, Ετό.ΑΝΟΒΕΡΟ: Ζίλερ, Σμίντενμπαχ, Τζουρού, Ποκονιόλι (79’ Πάντερ), Σουλτς, Τσαχέντ, Πίντο, Χούστι, Γιά Κόναν, Σλάουντραφ (66’ Αμπντελάουε), Ντιούφ (71’ Σόμπιχ).Τα αποτελέσματα των πρώτων ματς των «32»:Ζενίτ - Λίβερπουλ 2-0 (69' Χουλκ, 72' Σέμακ)Ανζί - Ανόβερο 3-1 (34' Ετο'ό, 48' Αχμέντοβ, 64' Μπουσουφά / 22' Χούστι)Ζενίτ - Λίβερπουλ 2-0