Προβάδισμα ο ΠΑΣ, 1-0 τον Πανσερραϊκό

Ο ΠΑΣ Γιάννινα με το γκολ του Γιάκου νίκησε με 1-0 τον Πανσερραϊκό και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες. Αν και με δέκα παίκτες για περισσότερο από μισή ώρα, λόγω αποβολής του Κιάσσου στο 67' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο Πανσερραϊκος ηττήθηκε με 1-0 στα Γιάννινα, από τον τοπικό ΠΑΣ και παραμένει στο… κόλπο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.Οι
γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κυρίως στο πρώτο 45λεπτο και κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 22’ με τον Γιάκο.Στην επανάληψη, ο αγωνιστικός χώρος που είχε επιβαρυνθεί αρκετά, έγινε αρκετά βαρύς με αποτέλεσμα να δυσκολέψει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.Πολύ καλές επεμβάσεις πραγματοποίησε ο πορτιέρο των Σερραίων, Κουτζαβασίλης, που κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η ρεβάνς έχει οριστεί για τις 23 Δεκεμβρίου.ΠΑΣ Γιάννινα: Ταμπάσης, Λίλα (74' Τσουκαλάς), Αυγενικού, Τοπούζης (61' Ντε Βινσέντι), Κεϊτά, Οικονόμου, Γιάκος, Βίλα, Ρουμπουλάκος (82' Ίλιτς), Τζημόπουλος, Νικλητσιώτης.Πανσερραϊκός: Κουτζαβασίλης, Τριανταφύλλου, Κιάσσος, Καρασαλίδης, Μπριλάκης, Παρασκευαΐδης, Σιάκκας, Ανάκογλου, Τσούτσης (76' Τσιμίκας), Κόντος (82' Γιαννόπουλος), Σερέκας (89' Ράνιτς).