Πρώτος ο Φερέρ στα προημιτελικά

15:29 2/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο 4ος γύρος του Roland Garros ξεκίνησε με τον Νταβίντ Φερέρ να κατακτά την νίκη απέναντι στον Κέβιν Αντερσον και να παίρνει πρώτος το εισιτήριο για τους προημιτελικούς αγώνες.Πολύ εύκολη αποδείχθηκε η αναμέτρηση για τον Φερέρ, ο οποίος πραγματοποίησε ακόμη μία καλή εμφάνιση και νικώντας με 3-0 σετ (6-3, 6-1, 6-1) τον Αντερσον πέρασε στα προημιτελικά. Πολύ συγκεντρωμένος ο ισπανός στο παιχνίδι του που πέτυχε 6 μπρέικς και έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 45 λεπτά παιχνιδιού. Ο Αντερσον δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις δύο ευκαιρίες  ευκαιρία για μπρέικ και δεν κατάφερε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο ισπανός μέτρησε 28 γουίνερς και 11 αβίαστα λάθη, ενώ ο νοτιοαφρικανός 25 γουίνερς, αλλά και 41 αβίαστα λάθη. Στην επόμενη φάση ο Φερέρ θα αντιμετωπίσει τον νικητή από το ζευγάρι Αλμάγκρο και Ρομπρέδο.