Πρώτη νίκη της εθνικής στο "Σαμαρτζίδης ΚΑΠ"

Η εθνική ανδρών νίκησε με 10-8 την Ουγγαρία και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τις ήττες απέναντι σε Σερβία και Ιταλία.Για τη δεύτερη μέρα του "Σαμαρτζίδης ΚΑΠ" το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε μία καλή εμφάνιση και έχοντας αποτελεσματικότητα σε άμυνα και επίθεση έφτασε στη νίκη. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 2-1 με γκολ των Ποντικέα και Βλαχόπουλου, ενώ
ο Σίβος έχασε πέναλτι στο δοκάρι. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο για τις δύο ομάδςς με 4-4. Το σερί συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τη διαφορά να πηγαίνει στο +3 και το σκορ στο 7-4, με την εθνική μας όμως να μην αποφεύγει το γκολ (Βάργκα) στην εκπνοή της περιόδου. Η διαφορά αυξήθηκε με τον Φουντούλη να σκοράρει 6.01' πριν το φινάλε (9-5) και ουσιαστικά με το γκολ του Βλαχόπουλο (10-7) στα 2.28', η ομάδα κλείδωσε τη νίκη που οριστικοποιήθηκε μετά το χαμένο παραπάνω των ούγγρων στα 53''(Χαράϊ).Αυτή ήταν μόλις η τέρτη νίκη της εθνικής ομάδας απέναντι στην Ουγγαρία σε σύνολο 70 παιχνιδιών. Επίσης έχουν σημειωθεί και 2 ισοπαλίες.Τα Οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 3-1, 3-3Ελλάδα (Σάντρο Καμπάνια): Γαλανίδης (Τσαλκάνης), Μυλωνάκης 1, Γούβης, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης Ι. 2, Ποντικέας 1, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς 1, Μουρίκης 2, Κολόμβος, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2Ουγγαρία (Τίμπορ Μπένεντεκ): Λεβάι (Νάγκι), Γκορ – Νάγκι, Μάνταρας 2, Σάλαμον, Βάμος 2, Χοσνιάτσκι 1, Ντέκερ, Σίβος, Τόροκ, Βάργκα 2, Κις, Χάραϊ 1Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ιταλία και Μαυροβούνιο με 10-10. Το τουρνουά ολοκληρώνεται αύριο το πρωί: 08.45 Σερβία – Ιταλία – 10.15 Ελλάδα– Μαυροβούνιο.