Πρώτη νίκη για τη Βοσνία στο Ευρωμπάσκετ, 94-86, το Μαυροβούνιο

17:31 1/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ πανηγύρισε η Βοσνία, η οποία πάτησε το γκάζι στην τελευταία περίοδο και με τον Τελέτοβιτς να βρίσκει το χέρι του από τα 6.75μ. νίκησε 94-86 το Μαυροβούνιο. Στο πρώτο ημίχρονο οι βόσνιοι ήταν καλύτεροι και παρότι ο Τελέτοβιτς ξεκίνησε με χαμηλά ποσοστά το ματς ήταν μπροστά μέχρι την ανάπαυλα με 48-41.Οι μαυροβούνιοι, όμως, μπήκαν στην 3η περίοδο με ένα σερί 10-0. Ο Πέκοβιτς ανέλαβε πρωτοβουλίες και το Μαυροβούνιο πήρε προβάδισμα με 51-48.Την τελευταία λέξη την είπαν, όμως, οι βόσνιοι και πιο συγκεκριμένα ο Μίρζα Τελέτοβιτς. Ο βόσνιος φόργουορντ ξεκίνησε το ματς με 1 στα 7 τρίποντα (0 στα 9 είχε απέναντι στην Ελλάδα), αλλά στη συνέχεια βρήκε το χέρι του, έβαλε 4 στα 5 και καθάρισε το ματς για την ομάδα του.