Πρώτη ήττα για ΠΑΟΚ, 1-0 από τη Ζνόιμο

Την πρώτη του ήττα στο πλαίσιο του βασικού σταδίου της προετοιμασίας του επί αυστριακού εδάφους γνώρισε ο ΠΑΟΚ, χάνοντας 1-0 από τη Ζνόιμο. Καλύτερη η ομάδα του Στέφενς, πλήρωσε όμως την αστοχία της και δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους τσέχους.Οι θεσσαλονικείς μπήκαν στην αρχή πολύ δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 3' ο ΠΑΟΚ είχε διπλή ευκαιρία, με το σουτ του Λόρενς αρχικά να
αποκρούεται από τον Χρούμπι και στη συνέχεια το σουτ του Σαλπιγγίδη να περνάει λίγο άουτ.Στο 16ο λεπτό ο έλληνας διεθνής επιθετικός απείλησε ξανά, το μακρινό σουτ του όμως έδιωξε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας των τσέχων. Η πρώτη καλή στιγμή για τη Ζνόιμο ήρθε στο 23', όταν μετά από σέντρα ο Ιόνοφ πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γλύκου. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δε σημειώθηκε κάποια σημαντική φάση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία καλή ευκαιρία για τη Ζνόιμο (50'), αφού μετά από μία παράλληλη σέντρα του Μπούχτα ο Τόμετσεκ έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα βγήκε έξω. Οκτώ λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έχασε την πιο κλασσική του ευκαιρία μέχρι εκείνη την ώρα, με τον Ολίσε να βγαίνει τετ α τετ αλλά να μη μπορεί να νικήσει τον Χρούμπι.Στο 63' ήταν η σειρά και πάλι του Σαλπιγγίδη να βρεθεί κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ που επιχείρισε πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της Ζνόιμο. Στο 71ο λεπτό, όμως, οι τσέχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Βγαίνοντας σε κόντρα επίθεση από τα αριστερά, ο Νεπόζιτεκ βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι μετά από παράλληλη μπαλιά και από κοντά σημείωσε το 1-0 για την ομάδα του.Η Ζνόιμο, μάλιστα, έχασε και λίγα λεπτά αργότερα μία μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Βάσιτσεκ να μπαίνει στην περιοχή, να πλασάρει τον Γλύκο αλλά τη μπάλα να φέυγει ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου οι τσέχοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ, αλλά το δυνατό σουτ του Κροσόφσκι απέκρουσε ο Γλύκος.Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει το παιχνίδι, ωστόσο δε μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί. Στο 87' ο Κάτσε, μετά από μία μικρή αναμπουμπούλα στην περιοχή, σούταρε ψηλά άουτ, ενώ στο 90' ο Αθανασιάδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά είδε κι αυτός την προσπάθειά του να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Χρούμπι.Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι και το τελικό σφύριγμα βρήκε τους θεσσαλονικείς να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα επί αυστριακού εδάφους.Οι συνθέσειςΠΑΟΚ:Γλύκος, Κίτσιου (64' Σκόνδρας), Λίνο (60' Ποζατζίδης), Κατσουράνης, Βίτορ, Λάζαρ (74' Κάτσε), Τζιόλης (60' Γκαρσία), Λόρενς, Ολίσε (Πόποβιτς), Σαλπιγγίδης (74' Βούκιτς), ΑθανασιάδηςΖνόιμο: Χρούμπι, Ιόνοφ, Κροσόφσκι, Μπούχτα, Νεπόζιτεκ, Τόμετσεκ, Χέλιτσεκ, Βάσιτσεκ, Μούντρα, Ζέμπα, Χνάσισεκ