Προκρίθηκαν τα φαβορί

Νίκες πρόκρισης για Γιουβέντους, Τότεναμ, Λυών και Ανζί. Πέρασαν με ισοπαλία Φιορεντίνα, Αλκμααρ και Βαλένθια. Δείτε τα ζευγάρια που προέκυψαν στους "16" του Europa League.Η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει 1-0 με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου από την Ντνίπρο και σε συνδυασμό με την ήττα επίσης 1-0 στην Ουκρανία, όλα έδειχναν αποκλεισμό. Το πανέμορφο φάουλ του Κρίστιαν Έρικσεν στο 56ο λεπτό άνοιξε τον δρόμο της αντεπίθεσης και ο Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ πήρε τη
"σκυτάλη" και με 2 τέρματα, τα υπ' αριθμόν 7 και 8 μέσα στο 2014, έδωσε στα "σπιρούνια" τη νίκη πρόκριση με 3-1."Ιδρωσε", αλλά τα κατάφερε η Λυών κόντρα στην Τσερνομόρετς. Οι Γάλλοι κουβαλούσαν το 0-0 του πρώτου αγώνα από την Ουκρανία και ήλπιζαν ότι στο «Ζερλάν» θα έχουν εύκολο έργο. Εν τέλει, χρειάστηκε να φτάσουν στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης για να πάρουν την νίκη-πρόκριση (1-0), με τον Λακαζέτ να λύνει τον... γόρδιο δεσμό.Επίδειξη δύναμης έκανε στην Τραπεζούντα η Γιουβέντους που νίκησε με 2-0 εκτός έδρας την Τράμπζονσπορ. Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο... συνήθης ύποπτος, Αρτούρο Βιδάλ και το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 33ο λεπτό από τον Οσβάντο, ο οποίος είχε σκοράρει και στο πρώτο παιχνίδι.Η Φιορεντίνα δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη δανέζικη Έσμπιεργκ και πήρε την πρόκριση αν και δεν κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Ο Ίλισιτς έκανε το 1-0, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις με τον Βέστεργκαρντ.Η Ανζί πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γκενκ με 2-0 και κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Το σκορ άνοιξε στο 64ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιμάνγκα ενώ στο 71ο λεπτό ο Αλίγεφ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 έπειτα από ασίστ του Σμόλοφ.Βαλένθια και Ντιναμό Κιέβου αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την πρόκριση χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα.Ισόπαλο 1-1 ήρθε ο αγώνας της Αλκμααρ με την Σλόβαν Λίμπερετς αλλά οι Ολλανδοί πήραν την πρόκριση. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 19ο λεπτό με τον Φέργκεβερ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 72ο λεπτό ο Μπούντνικ ισοφάρισε έπειτα από ασίστ του Σούραλ.Τα αποτελέσματα των αγώνων που ξεκίνησαν στις 22:05GRΑλκμααρ-Λίμπερετς 1-1Βαλένθια-Ντιναμό Κιέβου 0-0Γκενκ-Ανζί 0-2Λυών-Τσερνομόρετς 1-0Τότεναμ-Ντνιέπρ 3-1Τραμπζονσπόρ-Γιουβέντους 0-2Φιορεντίνα-Εσμπιεργκ 1-1Ισπανικό και ιταλικό εμφύλιο θα έχουμε στους "16" αφού η Γιουβέντους θα αντιμετωπίσει την Φιορεντίνα και η Σεβίλλη την Μπέτις...Δείτε τα ζευγάρια της επόμενης φάσηςΆλκμααρ-ΑνζίΛουντογκόρετς-ΒαλένθιαΠόρτο-ΝάπολιΛιόν-Βικτόρια ΠλζενΣεβίλλη-ΜπέτιςΤότεναμ-ΜπενφίκαΒασιλεία-ΖάλτσμπουργκΓιουβέντους-Φιορεντίνα