Πρόκριση με Λιονέλ... Αγκουέρο

Ο Λιονέλ Μέσι έκοβε και ο Σέρχιο Αγκουέρο έραβε... Η Αργεντινή νίκησε 3-0 την Κόστα Ρίκα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα. Ο Αγκουέρο πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των μπιανκοσελέστε, ενώ ο ’νχελ ντι Μαρία διαμόρφωσε το τελικό 3-0, χαρίζοντας στην Αργεντινή τη 2η θέση του 1ου ομίλου, πίσω από την Κολομβία και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση.Το σκορ άνοιξε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Φερνάντο Γκάγκο σούταρε έξω από την
περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κάλβο, αλλά ο Μορέιρα κατάφερε να αποκρούσει με τα πόδια, όμως στην επαναφορά ο Αγκουέρο πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-0.Στο 53` ο Μέσι σέρβιρε και ο "Κουν" με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, φτάνοντας τα 3 γκολ στην διοργάνωση (πρώτος σκόρερ μέχρι στιγμής). Το 3-0 έγινε στο 64', έπειτα από ασίστ -και πάλι- του Μέσι και σουτ του Ανχελ ντι Μαρία.ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (4-3-3): Ρομέρο, Σαμπαλέτα, Νικολάς Μπουρντίσο, Γκαμπριέλ Μιλίτο, Σανέτι, Γκάγκο, Μαστσεράνο, Ντι Μαρία (80' Λούκας Μπίγλια), Μέσι, Αγκουέρο (85' Λαβέτσι), Ιγκουαΐν (80' Παστόρε).ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (4-3-3): Λεονέλ Μορέιρα, Σαλβατιέρα, Ντουάρτε, Ακόστα, Κάλβο (46' Μπρένες), Κουμπέρο, Μόρα, Λεάλ, Χοσουέ Μαρτίνες (46' Μαδριγάλ), Ελισόντο (57' Βάγε), Χοέλ Κάμπελ.