Πρόκριση για Ατλέτικο και Μπάγερν

Με θριαμβευτικό τρόπο προκρίθηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης στα προημιτελικά του Champions League, αφού μετά το 0-1 στο Μιλάνο, νίκησε για δεύτερη φορά τη Μίλαν, με το ευρύ 4-1 στο Βιθέντε Καλντερόν! Στους "8" προκρίθηκε και η Μπάγερν, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη στο Μόναχο 1-1 με την Αρσεναλ, αλλά έχοντας ως προίκα το 0-2 του πρώτα αγώνα πήρε το εισιτήριο.Ατλέτικο Μαδρίτης-Μίλαν 4-1Ο
Ντιέγκο Κόστα έκανε το 1-0 με κοντινή προβολή από σέντρα του Κόκε στο 3ο λεπτό για την Ατλέτικο για να έρθει ο Κακά στο 27' και να ισοφαρίσει με κεφαλιά για τη Μίλαν κρατώντας την ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Μάλιστα, στο 36' ο Βραζιλιάνος έχασε απίστευτη ευκαιρία με κεφαλιά να δώσει το προβάδισμα στους ροσονέρι και να φέρει τούμπα το ματς και την πρόκριση!Αφού δεν έγινε εκεί το 1-2, έγινε το 2-1 στο 40' με σουτ του Αρντά και αφού η μπάλα κόντραρε στο γόνατο του Ραμί και άλλαξε ελαφρώς πορεία. Το 2-1 ήταν σκορ ημιχρόνου για την Ατλέτικο που πλέον ήταν το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο 48' η Ατλέτικο είχε δοκάρι σε σουτ του Γκάμπι. Στο 66' καλό σουτ του Ρομπίνιο απέκρουσε ο Κουρτουά, αλλά στο 70' τελείωσαν όλα, αφού ο Ραούλ Γκαρθία με κεφαλιά έγραψε το 3-1 για τους ροχιμπλάνκος καταθαρίζοντας την πρόκριση.Ο Ρομπίνιο είχε δοκάρι στο 73' για τη Μίλαν, με τον Ντιέγκο Κόστα στο 85' να γράφει το 4-1 για την Ατλέτικο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Μαδριλένων επί των Μιλανέζων, που τους έφερε στους "8" του Champions League.ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Χουάνφραν, Φιλίπε Λουίς, Μιράντα, Γκοδίν, Γκάμπι, Σουάρεθ, Τουράν (78' Ροντρίγκεθ), Κόκε (82' Ντιέγκο), Ραούλ Γκαρθία (72' Σόσα), Ντιέγκο Κόστα.ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε, Εμάνουελσον, Ραμί, Μπονέρα, Εσιέν (69' Πατσίνι), Ντε Γιονγκ (78' Μουντάρι), Τάαραμπ (46' Ρομπίνιο), Κακά, Πόλι, Μπαλοτέλι.