Προελαύνει η Σίτι, διατήρησε το +5

Μπορεί να δυσκολεύτηκε απέναντι στην μαχητική Γουλβς, ωστόσο η Μάντσεστερ Σίτι πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας με 3-1. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι σημείωσε την ένατη νίκη της σε δέκα παιχνίδια, φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας και διατήρησε την διαφορά των πέντε βαθμών από τη δεύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Νίκες για Σουόνσι και Φούλαμ, ισοπαλία στο Σάντερλαντ-Αστον Βίλα και Νόριτς-Μπλάκμπερν.

Μπορεί στο Ολντ Τράφορντ να σημείωσε έξι γκολ και να κέρδισε άνετα την Γιουνάιτεντ, ωστόσο απέναντι στην Γουλβς

συνάντησε δυσκολίες. Παρ' όλα αυτά κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της.

Στο α' μέρος οι πολίτες δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά στην επανάληψη ο Τζέκο έδωσε το προβάδισμα στο 52'. Ο Κολάροφ διπλασίασε τα τέρματα της Σίτι, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη στο 67'. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στο 75' με πέναλτι του Χαντ, ωστόσο ο Τζόνσον στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο 29/10
Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (19' Χαβιέρ Ερνάντες)
Τσέλσι - ’ρσεναλ 3-5 (14' Λάμπαρντ, 45' Τέρι, 80' Μάτα / 36', 85' και 92' Φαν Πέρσι, 49' Αντρέ Σάντος, 55' Γουόλκοτ)
Μάντσεστερ Σίτι - Γουλβς 3-1
Νόριτς - Μπλάκμπερν 3-3
Σάντερλαντ - ’στον Βίλα 2-2
Σουόνσι - Μπόλτον 3-1
Γουΐγκαν - Φούλαμ 0-2
Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ (19:30GR)