Προχωράει ακάθεκτος o Μάρεϊ

Ο Αντι Μάρεϊ πέτυχε ακόμη μία σημαντική για τον 3ο γύρο του Wimbledon σε μία προσπάθεια να κάνει την υπέρβαση και να φτάσει στον τελικό του τουρνουά μετά τους αποκλεισμούς των Ναδάλ και Φέντερερ.Σε ακόμη μία καλή εμφάνιση επιδόθηκε ο βρετανός τενίστας που επικράτησε με 3-0 σευ (6-2, 6-4, 7-5) του Τόμι Ρομπρέδο. Ο Μάρεϊ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα εμπόδια από τον ισπανό τενίστα παρά μόνο στο τρίτο σετ.
Πετυχαίνοντας δύο μπρέικ στο πρώτο σετ μπόρεσε να πάρει το πάνω χέρι στον αγώνα, επιβάλλοντας το ρυθμό του. Το πολύ γρήγορο μπρέικ στο δεύτερο σετ του έδωσε το προβάδισμα με 2-0. Ωστόσο ο Ρομπρέδο έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο τρίτο σετ και πίεσε τον Μάρεϊ μέχρι το 10ο γκέιμ. Το Νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης μπόρεσε να "σπάζοντας" τον αντίπαλό του στο 11ο γκέιμ , σέρβιρε και πήρε τη νίκη που τον φέρνει όλο και πιο κοντά στον τελικό.Επόμενος αντίπαλος για τον Μάρεϊ θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Γιούσνι-Τροίτσκ σε ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί το Σάββατο (29/06), καθώς αναβλήθηκε λόγω της βροχής.