Πρεμιέρα με νίκη για την εθνική ανδρών

Η εθνική ανδρών στο βόλεϊ ξεκίνησε θετικά στη Σουηδία τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος απέναντι στη Νορβηγία.Για τον 5ο προκριματικό όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος η εθνική ομάδα επικράτησε με 3-2 της αντίστοιχης της ομάδας της Νορβηγίας και χρειάστηκε να φτάσει στο τάι μπρέικ για να πετύχει την πρώτη της νίκη στους αγώνες. Μετά το πολύ καλό πρώτο σετ που έκανε, είδε στα επόμενα δύο σετ την αποτελεσματικότητα της στην επίθεση να περιορίζεται
αισθητά (από 58% στο πρώτο σετ, είχαμε 38% στο δεύτερο και 30% στο τρίτο) με τους Νορβηγούς στο 2ο και 3ο σετ να έχουν και τους πόντους που πήραν συνολικά από το μπλοκ. Στο 4ο σετ το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 22-20, αλλά η Εθνική το κατέκτησε και στο τάι μπρέικ το 6-6 έγινε 10-6 χάρις στο καλό μας μπλοκ για να πάρουμε τελικά τη νίκη.Τα σετ: 16-25, 25-21, 25-21, 21-25, 9-15ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Όλσεν): Μόρκεν 3, Τβίντε 14, Χίλαντ 5, Μπιέλαντ 13, Μπεργκ 8, Λόφτεσνες 20, Σούντφιορντ (λ - 73%) / Κβάλεν 1, Χέλαντ-ΧάνσενΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 9, Τζούριτς 22, Πετρέας 13, Προύσαλης 3, Ανδρεάδης 6, Φράγκος 17, Στεφάνου (λ - 61%) / Παπαδημητρίου (λ), Σμαραγδής 10, Κοκκινάκης, ΦιλίποβΕπόμενος αγώνας της εθνικής είναι εναντίον της Ισλανδίας το Σάββατο (25/05, 16:00).