Πράσινος... περίπατος στη Λιουμπλιάνα!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε... αέρας από τη Λιουμπλιάνα και με το 85-67 επί της Ολίμπια, έφτασε τις δύο νίκες, έπειτα από τρία ματς στην Ευρωλίγκα. Οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, με τον Ματσιούλις να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι από την ημέρα που ήρθε στην Ελλάδα και τον Λάσμε να κλέβει τις εντυπώσεις, καθώς κυριάρχησε στις δύο ρακέτες.Ο Παναθηναϊκός
μπήκε ιδιαίτερα ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο και παρότι ήταν σχετικά χαλαρός στην άμυνα, κατάφερε να βρει από πολύ νωρίς ρυθμό στην επίθεση.Ο Ματσιούλις με τον Πάνκο έκαναν την αρχή και στη συνέχεια ακολούθησε ο Ούκιτς για να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός με 23-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-23, 10`).Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη, καθώς οι πράσινοι συνέχισαν με το γκάζι πατημένο. Εκτός των Ματσιούλις και Ούκιτς, καλή δουλειά στην επίθεση έκαναν ακόμη οι "ψηλοί" Σχορτσανίτης και Λάσμε, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ανοίξει τη διαφορά.Κερασάκι στην τούρτα, ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου στην εκπνοή του ημιχρόνου, που έφερε τον Παναθηναϊκό στο +12 (38-50, 20`).Η Ολίμπια προσπάθησε να γυρίσει το ματς στην τρίτη περίοδο, αλλά έψαξε την ανατροπή κυρίως με μακρινά σουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Λάσμε έκανε σπουδαία δουλειά στους... αιθέρες με ριμπάουντ και κοψίματα.Ετσι, χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρουν, οι πράσινοι όχι μόνο διατήρησαν, αλλά αύξησαν και τη διαφορά τους στο +19 (69-50), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο.Ο Πεδουλάκης είχε την ευκαιρια σε ένα ματς Ευρωλίγκας να ξεκουράσει παίκτες, αλλά και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και συστήματα, ενόψει της συνέχειας.Ο Παναθηναϊκός, εκτός από τη νίκη που ανεβάζει την ψυχολογία του, μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό έχει πολλούς λόγους να χαμογελάει, καθώς ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, ενώ σίγουρα είναι πολύ ενθαρρυντική η εμφάνιση του Ματσιούλις και του Λάσμε.Ο πρώτος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ ο αφρικανός σέντερ έκανε σπουδαία δουλειά με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κοψίματα.