"Πλήγωσε" τον Νίνη η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους ξεκίνησε νικηφόρα το φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 2-0 της Πάρμα στο Τορίνο. Οι φιλοξενούμενοι πάντως έχουν σοβαρά παράπονα από την διαιτησία.Αφού ο Μιράντε απέκρουσε πέναλτι του Βιντάλ στο 34', πέναλτι το οποίο δεν έπρεπε να δοθεί λόγω οφ-σάιντ, η πρωταθλήτρια Ιταλίας άνοιξε το σκορ στο 54' με τον Λίχτσταϊνερ.Τέσσερα λεπτά αργότερα (58') διαμορφώθηκε το τελικό 2-0, με ένα γκολ όμως δεν μπήκε ποτέ. Ο Πίρλο εκτέλεσε φάουλ, ο Μιράντε μπλόκαρε στα όρια της γραμμής, την οποία δεν πέρασε η μπάλα, αλλά
ο διαιτητής με τους βοηθούς του είδαν το αντίθετο.Ο Σωτήρης Νίνης μπήκε στο ματς στο 57' (ένα λεπτό πριν το... γκολ του Πίρλο) και έκανε ντεμπούτο με την νέα του ομάδα.Γιουβέντους (3-5-2): Στοράρι, Μπονούτσι, Μαρόνε, Μπαρτζάλι, Πίρλο, Βιντάλ, Μαρκίζιο, Λίχτσταϊνερ, Κουάντουο Ασαμόα, Τζοβίνκο, Βούτσινιτς.Πάρμα (3-5-2): Μιράντε, Τζακάρντο, Παλέτα, Αλεσάντρο Λουκαρέλι, Παρόλο, Άκουα (57' Νίνης), Χάιμε Βαλντές, Ρόζι (81' Γκατζιάνο Πελέ), Γκόμπι, Μπιαμπιανί, Παμπόν (57' Μπελφοντίλ).Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής: Σάββατο (25/8)Φιορεντίνα - Ουντινέζε 2-1 (68', 90'+1' Γιόβετιτς - 28' Μαϊκοσουέλ)Γιουβέντους - Πάρμα 2-0 (55' Λίχτσταϊνερ, 58' Πίρλο) Κυριακή (26/8)Μίλαν - Σαμπντόρια (19:00)Αταλάντα - Λάτσιο (21:45)Κιέβο - ΜπολόνιαΤζένοα - ΚάλιαριΠαλέρμο - ΝάπολιΠεσκάρα - ΊντερΡόμα - ΚατάνιαΣιένα - Τορίνο