Πήρε το θρίλερ και... ανάσα ο Ηλυσιακός

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πέτυχε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στο τέλος του και παράλληλα πήρε βαθμολογική ανάσα, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.Στην αντίπερα όχθη, το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του, έχασε το ματς στις λεπτομέρειες και βρίσκεται σε δύσκολη θέση, αναφορικά με την παραμονή της στην Α1.Ενγκουάιερ (19 π.), Κασελάκης (9 π.) και Ματαλόν (9 π.) οι διακριθέντες για την ομάδα των Ιλισίων, ενώ για τους περιστεριώτες οι προσπάθειες των Μανωλόπουλου
(21 π.), Γιαννόπουλου (11 π.) και Εντουαρντς (10 π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετές.Ο Ηλυσιακός ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Γκέιβιν Εντουαρντς, με 1/2 έκανε το 1-0 και η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη απάντησε, τρέχοντας σερί 0-17 (1-17, 6'), ενώ τρία λεπτά πριν από το τέλος, προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (3-20).Το Περιστέρι αντέδρασε, αρχικά μαζεύοντας την διαφορά (11-20 στο 10'), ενώ ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση, πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 28-27. Ο δρόμος για τα αποδυτήρια βρήκε τους γηπεδούχους στο +1 (31-32).Παρόμοια και η εικόνα της επανάληψης με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ κι όλα να προμηνύουν ένα συναρπαστικό φινάλε, όπως και συνέβη. Ο Λεωνίδας Κασελάκης έκανε το 58-61, όταν απέμενε λιγότερο από έναν λεπτό για την την λήξη και η ψυχραιμία που επέδειξαν από την γραμμή των βολών, ο Παπανικολόπουλος και ο Ματαλόν, έδωσαν τη νίκη στον Ηλυσιακό.Τα δεκάλεπτα: 11-20, 20-12, 14-13, 15-20.