Πήρε το θρίλερ η Αλμπα, 87-82 την Ελάν Σαλόν

Η Αλμπα Βερολίνου, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Ελάν Σαλόν, επικρατώντας με 87-82 και κάνοντας παράλληλα αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στο Top 16.Στο πρώτο δεκάλεπτο, η πρωταθλήτρια Γαλλίας μπήκε καλύτερα και κατάφερε να κλείσει την περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (20-15). Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και να πηγαίνουν
στα αποδυτήρια με +2 (35-33).Κατά την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η τελευταία περίοδος ανήκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους οι οποίοι στο 34' πέρσασαν μπροστά με 65-62.Στην συνέχεια, έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πήραν προβάδισμα 10 πόντων (72-62) στο 37', σε κρίσιμο σημείο του αγώνα. Ωστόσο, η Σαλόν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και χάρη στον Μπριόν Ρας μείωσε στους δύο πόντους (80-82), με 8'' για το τέλος.Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η Αλμπα, με τον Μόρλεϊ, πήρε την νίκη με το τελικό 87-82. Πλέον, η γερμανική ομάδα έχει τρεις νίκες, έναντι δύο της Σαλόν και έχει το πάνω χέρι στο θέμα της πρόκρισης στην επόμενη φάση.