Πήρε το ντέρμπι το Περιστέρι, 70-69 τον ΑΓΟΡ

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Παπαντωνίου, το Περιστέρι πέτυχε πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας στο τέλος του ΑΓΟΡ με 70-69 στο Ανδρέας Παπανδρέου, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1.Για την ομάδα του Τζίμη Κουστένη καλύτεροι ήταν οι Κανονίδης (17 π.) και Θορν (14 π.), ενώ από το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ διακρίθηκαν οι Λάτοβιτς (21 π.), Ντούβνιακ (13 π.) και Κόμματος (12 π.).Ο ΑΓΟΡ
ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι τα μισά του πρώτου δεκάλεπτου. Στην συνέχεια, το Περιστέρι ισορρόπησε τον αγώνα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (19-16).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα, με τον ΑΓΟΡ να κρατάει την επαφή του με το σκορ. Με τον Ντούβνιακ, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ ισόπαλο (34-34).Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κουστένη ανέβασε την απόδοση της, επέβαλε τον ρυθμό της και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-14, πήγε στα τέταρτη και τελευταία περίοδο με +8 (56-48).Στην τέταρτη περίοδο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι και να ισοφαρίζουν στο 39' σε 66-66, με τρίποντο του Λάτοβιτς.Ο Θόρν έβαλε και πάλι μπροστά το Περιστέρι με 68-66, αλλά στην συνσέχεια ο Λάτοβιτς, με καλάθι και μία βολή, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον ΑΓΟΡ με 69-68.Ο Παπαντωνίου πήρε την τελευταία επίθεση του Περιστερίου, ευστόχησε σε λέι απ και έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 70-69, αφού το τρίποντο του Λάτοβιτς στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.Τα δεκάλεπτα: 19-16, 15-18, 22-14, 14-21.