Πήρε κεφάλι ο Παμβοχαϊκός, 3-2 τον ΠΑΟΚ

20:09 5/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Βραχάτι, ο Παμβοχαϊκός κέρδισε 3-2 τον ΠΑΟΚ, κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό της Α1Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε, έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, στο οποίο κέρδιζε μέχρι και 7-3, αλλά ο Παμβοχαϊκός είχε τα ψυχικά αποθέματα, ώστε να γυρίσει το ματς και να κερδίσει κυριολεκτικά στον πόντο.Ετσι, η ομάδα του Βραχατίου έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα, που
χρειάζονται για να φτάσει στον τελικό της Α1. Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί το Σάββατο (6/4 17:30GR) στην ίδια έδρα.Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και έδειξε πως θα είναι σκληρό καρύδι για τον Παμβοχαϊκό, που στο Βραχάτι έχει ηττηθεί μόνο από τον Δικέφαλο.Οι παίκτες του Καζάζη πήραν το πρώτο σετ, αλλά οι γηπδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και αφού ισοφάρισαν, πήραν το προβάδισμα με 2-1 σετ.Οι θεσσαλονικείς απάντησαν στον τέταρτο, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ. Παρότι εκεί προηγήθηκαν μέχρι και 7-3, οι παίκτες του Ζαλμά έδειξαν χαρακτήρα και έφτασαν σε μία σημαντική νίκη, παίρνοντας προβάδισμα στο δρόμο για τον τελικό.Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-21, 20-25, 16-14.Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 11 (8/21, 1 μπλοκ, 1 άσσοi, 63% υπ.), Καλντέιρα 18 (15/37,  2 μπλοκ, 1 άσσος, 69% υπ.), Τερζής 2 (1/2, 1 μπλοκ), Καραγιάννης 7 (4/10, 3 μπλοκ), Πανταλέων 8 (6/11, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 20 (18/36, 2 μπλοκ) / Δημητρακόπουλος (λ. - 37% υπ., 30% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης 1 (1/2), Παπαδόπουλος, Κατσανεβάκης.ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 8 (5/9, 3 μπλοκ), Πλίκας 2 (1/2, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 3 (3/13, 73% υπ.), Κανέλλος 17 (13/24, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Αρμενάκης 22 (20/37, 2 άσσοι), Ντος Σάντος 25 (21/38, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 65% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-75% υπ. - 56% άριστες) /Χατζηλιάδης 3 (2/5, 1 μπλοκ), Μπερμούδεζ, Αγγελής,  Αμπουίλα 1(1 μπλοκ).