Πέταξε και στην Ουκρανία ο ΠΑΟΚ

Τη συμμετοχή του στους ομίλους του Europa League για δεύτερη διαδοχική χρονιά πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ, που αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Καρπάτι Λβιβ στην Ουκρανία. Παρά τις σημαντικές του απουσίες, αλλά και το γκολ, που δέχθηκε σε κρίσιμο σημείο του αγώνα, οι παίκτες του Μπόλονι
είχαν τα ψυχικά αποθέματα και χτύπησαν την κατάλληλη στιγμή στις αρχές της επανάληψης. Χρυσός σκόρερ ο Σωτήρης Μπαλάφας, που μπήκε από σπόντα στην 11άδα και έκανε συγκλονιστική εμφάνιση, όπως και ο Γεωργιάδης -από ένα σημείο και μετά-, του οποίου ο βοηθός στέρησε ένα κανονικό γκολ. Ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε και την αποβολή του Φεντέσκι στο 68' και παρότι δεν πήρε τη νίκη, αν και μπορούσε, θα είναι παρών στην κλήρωση της Παρασκευής για να μάθει τους αντιπάλους του στους ομίλους. Απρόσεκτος ο Ετό, 1-0 ο ΛούκαςΜε τον χειρότερο τρόπο ολοκληρώθηκε το α' ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ. Αφού πέρασε ένα δύσκολο πρώτο 25λεπτο, που δέχθηκε πίεση και δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα (φανερή η έλλειψη του Γκαρσία), στη συνέχεια συνήλθε κλείνοντας τους διαδρόμους στους ουκρανούς. Ενα τραβηγμένο όμως, όσο και αχρείαστο μαρκάρισμα του Ετό στην περιοχή τιμωρήθηκε με την εσχάτη των ποινών από τον Φορτρέλ. Ο Λούκας εκτέλεσε εύστοχα και στο 45' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο χειρότερο σημείο, που θα μπορούσε να δεχθεί γκολ ο Δικέφαλος.Εγκλωβισμένος ο ΠΑΟΚ, ανεπανάληπτη ευκαιρία ο ΓεωργιάδηςΗ Καρπάτι μπήκε δυνατά στο ματς και μετέφερε το παιχνίδι στο μισό γήπεδο και προς την εστία του Κρέσιτς, που πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση στο 10' σε προσπάθεια του δαιμόνιου Λούκας, ενώ και στο 16' ο Μαλεζάς έδιωξε πάνω από τη γραμμή το σουτ του Χολόντιουκ. Ο ΠΑΟΚ είχε σοβαρό πρόβλημα στην ανάπτυξή του, αλλά μετά το 25' ισορρόπησε κάπως και ενώ στο 24' ο Γεωργιάδης σπατάλησε ανεπανάληπτη ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα. Αυτή ήταν και η μοναδική φάση των ασπρόμαυρων στο α' μέρος, με τον Μπόλονι να έχει παράπονα τόσο από τους παίκτες του (ειδικά τον Γεωργιάδη), όσο και από τους διαιτητές, που σφύριζαν εύκολα υπέρ των ουκρανών.Σωτήρας Μπαλάφας και πρόκρισηΟπως και στο α' μέρος, οι ουκρανοί μπήκαν φορτσάτοι στην επανάληψη, έχοντας πολλή ενέργεια και καλή κυκλοφορία της μπάλας, κρατώντας τον ΠΑΟΚ εγκλωβισμένο. Ο Δικέφαλος όμως είχε απάντηση και ο Σωτήρης Μπαλάφας, που μπήκε στην 11άδα λόγω των απουσιών, έστειλε στα ουράνια τους 400 περίπου εκδρομείς του Δικεφάλου ισοφαρίζοντας με προβολή μετά από φάουλ του Λίνο στο 55'. Ουσιαστικά πλέον ο ΠΑΟΚ είχε πλέον κλειδώσει την πρόκριση, κάτι που φαινόταν ξεκάθαρα στις πιο σίγουρες πλέον ενέργειες των παικτών του Μπόλονι.Οι παίκτες του Κόνονοφ δεν σταμάτησαν την προσπάθειά τους, βγήκαν εκ νέου στην επίθεση, αλλά τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα γι' αυτούς, αφού ο Φεντέσκι αποβλήθηκε στο 68', αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γεωργιάδης, που είχε ανεβάσει πολύ την απόδοσή του, σκόραρε μετά από ωραία ενέργεια και συνδυασμό με τον Αθανασιάδη, αλλά ο βοηθός ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ, το οποίο όμως δεν υπήρχε (καλυπτόταν τουλάχισ