"Πελάτης" του Λεβαδειακού ο ΟΦΗ...

Το τέταρτο σερί διπλό στο Ηράκλειο πέτυχε ο Λεβαδειακός επί του ΟΦΗ, τον οποίο κέρδισε με 2-0 στο "Γεντί Κουλέ" επιβεβαιώνοντας την... πελατειακή σχέση που έχουν αναπτύξει τα τελευταία χρόνια στην Κρήτη. Η αλήθεια βέβαια είναι πως οι Βοιωτοί είχαν αρκετή δόση τύχης, αφού άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους ουσιαστικά φάση και διπλασίασαν τα τέρματά τους με αυτογκόλ, την ώρα που οι Ομιλίτες
σημάδευαν τα δοκάρια (3 φορές) και τον Κυριακίδη... Πρώτη εντός έδρας ήττα φέτος για την ομάδα του Αναστόπουλου, πρώτο εκτός έδρας τρίποντο για το συγκρότημα του Παράσχου που ήξερε καλά τα... κατατόπια και έφυγε νικητής! Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε τον ΟΦΗ με σύστημα 4-3-3, με τον Γουναρίδη κάτω απο τα δοκάρια, στο δεξί άκρο της άμυνας τον Ζαχαράκη, στο αριστερό τον Βάντο με τους Κουρδάκη και Σόουζα να είναι οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Βερόν και Ιωαννίδης οι δύο κεντρικοί μέσοι με τον Λαμπρόπουλο μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο. Στην επίθεση αριστερά ο Σίσιτς, δεξιά ο Κουτσιανικούλης και στην κορυφή ο Παπάζογλου. Ο Γιώργος Παράσχος από την πλευρά κατέβασε τον Λεβαδειακό με σύστημα 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ο Κυριακίδης, δεξιά ο Μουλόπουλος, αριστερά ο Μεντί και στόπερ ο Γεωργίου με τον Χοσέμι. Αμυντικά χαφ ο Ζησόπουλος με τον Κόρμπο. Στην επίθεση αριστερά ο Μίλιεβιτς, ο Πόι δεξιά, ελεύθερος ο Ροτζέριο και στην κορυφή ο Βασιλείου.Οι Κρητικοί μπήκανα δυνατά και στο 9' μετά από κάθετη πάσα στον κενό χώρο απο τον Κουτσιανικούλη ο Μίρνες Σίσιτς έκανε ένα πλασέ με την μπάλα να κοντράρει πάνω στον Μουλόπουλο και στην συνέχεια να σταματάει στο αριστερό δοκάρι! Δύο λεπτά αργότερα, ο Λαμπρόπουλος πέρασε σαν... σταματημένο τον Γεωργίου, αλλά του σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ. Ο ΟΦΗ είχε την υπεροχή και στο 21' ο Κουτσιανικούλης τσίμπησε προ του Κυριακίδη την μπάλα και απο πλάγια δεξιά θέση, αλλά πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Κουτσιανικούλης ήταν πολύ δραστήριος και πρωταγωνίστησε και στην επόμενη καλή στιγμή του ΟΦΗ στο 25', ότν πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και στον Κόρμπο για να χτυπήσει στο αριστερό δοκάρι και να καταλήξει κόρνερ.Ο Λεβαδειακός έκανε αισθητή την παρουσία του για πρώτη φορά στο 26', όταν ο Ροτζέριο ελίχθηκε έξω από την περιοχή έπιασε και το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και έφυγε λίγο έξω από την εστία του Γουναρίδη κόρνερ. Στο 44' ο Κουτσιανικούλης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Κυριακίδης με σωτήρια επέμβαση απέκρουσε σε κόρνερ. Η εξέλιξη της φάσης όμως αντί να φέρει κάτι καλό για τον ΟΦΗ έφερε για τον Λεβαδειακό. Οι Βοιωτοί βγήκαν γρήγορα στην κόντρα με τον Πόι, αυτός έβγαλε στον Ροτζέριο, ο οποίος "κρέμασε" τον Γουναρίδη κάνοντας το 0-1 στο 45' για τον Λεβαδειακό "παγώνοντας" το Γεντί Κουλέ.Με την έναρξη της επανάληψης ο Παράσχος απέσυρε τον Μίλιεβιτς που είχε "φορτωθεί" με κίτρινη κάρτα περνώντας στη θέση του τον Ακόστα. Οι Βοιωτοί μπήκαν με αέρα και ψυχολογία στο δεύτερο μέρος με τον Ακόστα να έχει δύο καλά σουτ και τον Ροτζέριο στο 52' να χάνει ακόμη μια καλή ευκαιρία με τον Γουναρίδη να αποκρούει. Το 0-2 ήρθε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Π