Πέμπτος στον τελικό του επί κοντώ ο Φιλιππίδης. Εκπληκτικός ο Λαβιλενί

18:46 5/3/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ο Κώστας Φιλιππίδης στόχευε ψηλά στον τελικό του επί κοντώ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Παρίσι, αλλά τελικά συμβιβάστηκε με την 5η θέση. Εκπληκτικός ο Ρενό Λαβιλενί που... εκτοξεύτηκε στα 6.03μ και συνεχίζει! Ο έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε μουδιασμένα και χρειάστηκε δύο προσπάθειες για να ξεπεράσει τα 5.41μ, αλλά στη συνέχεια πήρε φόρα περνώντας αμέσως πάνω από τον πήχη στα 5.51μ και 5.61μ.Κάνοντας μία αποτυχημένη προσπάθεια στα 5.71μ και βλέποντας 4 αθλητές να περνούν
το συγκεκριμένο ύψος αποφάσισε να δοκιμάσει στα 5.76μ, αλλά έκανε δύο αποτυχημένες προσπάθειες και έμεινε 5ος.Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε το φαβορί, Ρενό Λαβιλενί που συνεχίζει έχοντας ξεπεράσει τα 6.03μ, επίδοση που αποτελεί εθνικό ρεκόρ, ρεκόρ αγώνων και την κορυφαία φετινή επίδοση!Γαλλική ήταν και η δεύτερη θέση την οποία κατέλαβε ο Ζερόμ Κλαβιέ με 5.76μ (2η προσπάθεια). Τρίτος με 5.71μ πλασαρίστηκε ο γερμανός Μάλτε Μορ.