Πέμπτη η Σλοβενία, 69-63 την Ουκρανία

Την πέμπτη θέση κατέλαβε στο Eurobasket 2013 η Σλοβενία, που επικράτησε με 69-63 της Ουκρανίας, η οποία τερμάτισε στην έκτη θέση.Η Ουκρανία ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, είχε τον έλεγχο του ρυθμού και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με +7 (23-16).Ωστόσο, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Σλοβενία βελτίωσε αισθητά
την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 24-13, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +4 (40-36).Οι σλοβένοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μάλκοβιτς αύξησε την διαφορά της στο +10 (54-44) στο 30' και έφτασε στην τελική επικράτηση με 69-63.Καλύτερος για την ομάδα του Μάλκοβιτς ο Γκ. Ντράγκιτς, που πέτυχε 19 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Νάχμπαρ (9 π.), Μπλάζιτς (9 π.) και Μούριτς (9 π.).Από το συγκρότημα του Φρατέλο διακρίθηκαν οι Τζίτερ (12 π.), Ζαϊτσεφ (12 π.) και Λουπόβι (10 π.).Τα δεκάλεπτα: 16-23, 24-13, 14-8, 15-19.Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς, Μπαλάζιτς 3 (1), Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς 9 (1), Μπλάζιτς 9 (3), Ναχμπάρ 9 (1), Γκόραν Ντράγκιτς 19 (2), Ζόραν Ντράγκιτς 6, Λορμπέκ, Βιντμάρ 8, Μπέγκιτς 4. Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβονόφ 3 (1), Τζίτερ 12 (1), Μίσουλα 4, Γκλιέμποβ 2, Γκλαντίρ 6 (2), Λουπόβι 10 (1), Νατζάνκο 9, Κορνιγένκο 3, Ζάιτσεφ 12 (1), Πουστοβίι 2.