Πάρτι τίτλου στην Κρήτη, προβάρει το 4ο αστέρι

21:31 2/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του 40ου πρωταθλήματος είναι ο Ολυμπιακός, που κέρδισε 4-0 στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ με δύο γκολ του Τζιμπούρ, ένα του Βλαχοδήμου και ένα του ΠαπάζογλουΠιάνοντας πολύ καλή απόδοση κατά διαστήματα (στο πρώτο και στο τελευταίο 20λεπτο) ο Ολυμπιακός
κέρδισε εύκολα 4-0 τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ και πλέον θέλει τρίποντο με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη για να αναδειχθεί και τυπικά πρωταθλητής για 40η φορά στην ιστορία του. Η ομάδα του Μίτσελ μπήκε δυνατά, δημιούργησε ευκαιρίες και προηγήθηκε με τον Τζιμπούρ στο 7', ενώ στη συνέχεια έριξε ταχύτητα και έδωσε δικαιώματα στον ΟΦΗ. Στην επανάληψη και μετά το 70' οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν πλήρως και διέσυραν τους κρητικούς με τέρματα των Βλαχοδήμου, Τζιμπούρ και Παπάζογλου. Κατέρρευσε στο τέλος το συγκρότημα του Πετράκη, που δέχεται για τέταρτο σερί ματς τρία γκολ ή και περισσότερα, και μπορεί να μπλέξει σε περιπέτειες αν συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό.Με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να επιστρέφει στην αρχική 11άδα μετά από σχεδόν ένα χρόνο -σε ματς πρωταθλήματος- και τον Μανιάτη να παίρνει ανάσες παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός στο Γεντί Κουλέ. O Αμπντούν ήταν σε καλή μέρα και οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά, πραγματοποιώντας εξαιρετικό 20λεπτο, διάστημα στο οποίο δημιούργησαν τέσσερις καλές ευκαιρίες και προηγήθηκαν με τον Τζιμπούρ. Ο αλγερινός εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Αμπντούν και στο 7' νίκησε τον Αγριμάκη με κεφαλιά, φτάνοντας τα 19 γκολ στο πρωτάθλημα.Στη συνέχεια η ομάδα του Μίτσελ κατέβασε ταχύτητα και ο ΟΦΗ βρήκε πρόσφορο έδαφος να απειλήσει, κυρίως από τον άξονα, εκεί που ο Φέισα αμυντικά είχε προβλήματα. Στη μεγαλύτερή ευκαιρία όμως των κρητικών ο Μέγερι δήλωσε παρών και σταμάτησε την προσπάθεια του Λαμπρόπουλου στο 28'. Οι ερυθρόλευκοι ξύπνησαν εκ νέου στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου και θα μπορούσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους αν ο Βλαχοδήμος ήταν πιο προσεκτικός στις τελικές του προσπάθειες.Αντίθετα με το πρώτο μέρος, όπου αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ, ο ρυθμός στην επανάληψη έπεσε με τις καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να βγαίνουν με το σταγονόμετρο. Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία, αλλά αυτή ήταν φλύαρη, αφού οι Αμπντούν, Βλαχοδήμος και Μασάντο είχαν εγκλωβιστεί στην καλή αμυντική λειτουργία των κρητικών. Ο ΟΦΗ έψαχνε τις αντεπιθέσεις και ο Βιτώρος στο 56' με ωραία φαλτσαριστό σουτ άγγιξε την ισοφάριση, αλλά το σουτ του κατέληξε μόλις άουτ.Παρά την φλύαρη υπεροχή του ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο για να σκοράρει και να καθαρίσει το τρίποντο. Δημιουργός ήταν ο Χολέμπας, που με ωραία σέντρα από αριστερά, έδωσε τη δυνατότητα στον Βλαχοδήμο, που αυτή τη φορά δεν αστόχησε, να χριστεί σκόρερ στο 69'. Ο Ολυμπιακός είχε πλέον κυριαρχήσει, ο Μίτσελ έριξε στη μάχη και τον Ιμπαγάσα και μετά από προσπάθεια του αργεντίνου ο Τζιμπούρ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 78' κάνοντας το 3-0. Οι κρητικοί είχαν ουσιαστικά πετάξει λευκή πετσέτα, αλλά ο Ολυμπιακός δεν πάτησε φρένο και με γκολ του Παπάζογλου στο 88' διαμόρφωσε το τελικό 4-0, κάνοντας ουσιαστικά πάρτι τίτλου στο Γεντί Κουλέ.