Πάνθηρες σε ματς... ροντέο!

Ο Πανιώνιος νίκησε 1-0 τον Αρη σε ματς... ροντέο στη Νέα Σμύρνη, με τους κυανέρυθρους να τελειώνουν το παιχνίδι με 9 παίκτες! Ο Σπάθας έδειξε 11 κίτρινες και 2 κόκκινες!Ο Πανιώνιος μπήκε με... ορμή στο παιχνίδι, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έκλεισε στα καρέ του τον Αρη, με συνέπεια να φτάσει νωρίς στο γκολ
και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό. Ο Μενδρινός εκτέλεσε το φάουλ, ο Καμπάνταης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Γιαννιώτα, ο Βελλίδης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Λαμπρόπουλος που πήρε το ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Αρη κάνοντας το 1-0 για τους κυανέρυθρους.Δυο λεπτά αργότερα και πάλι από στημένη φάση, με τον Μενδρινό να εκτελεί κόρνερ ο Καμπάνταης πήρε την κεφαλιά με τον Βελλίδη να αποκρούει με δυσκολία. Ο Πανιώνιος έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του ήταν κυρίαρχος του αγώνα με τον Αρη να μην μπορεί να απειλήσει. Ο Κατσαβάκης προχώρησε άμεσα στην πρώτη του αλλαγή, στο 37' ρίχνοντας στη μάχη τον Νταμαρλή αντί του Ασλανίδη. Οι κίτρινοι έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία στο 41', όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καπετάνου και κεφαλιά πάσα του Γιαννίτση στο δεύτερο δοκάρι, ο Παπαζαχαρίας μόνος με την εστία δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.Στο δεύτερο μέρος ο Αρης ανέβασε ρυθμούς, με τον Πανιώνιο να οπισθοχωρεί για να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ. Είχε κάποια σουτ με τον Γιαννιώτα κυρίως, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Το ματς άρχισε να χαλάει στο 63', όταν Καμπάνταης κλωτσάει δυνατά τον Παντίδο και βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Σπάθα! Βέβαια, παρά το γεγονός ότι οι κυανέρυθροι έπαιξαν με 10 παίκτες, οι Θεσσαλονικείς δεν απείλησαν.Στο 80' το παιχνίδι έγινε... ροντέο. Ο Λαμπρόπουλος... κουτούλησε τον Γιαννιώτα επειδή δεν τήρησε το φερ-πλέι, με τον Σπυρόπουλο να είναι πεσμένος στο έδαφος. Οι παίκτες των δυο ομάδων άρχισαν να πλακώνονται, στη... μάχη μπήκαν και οι πάγκοι και 5 λεπτά δεν είχαμε ματς. Ο Σπάθας έδειξε κόκκινη στον Λαμπρόπουλο και κίτρινες στους Ρόβα, Κουλουχέρη και Παπαζαχαρία!Μετά από πεντάλεπτη διακοπή το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Πανιώνιο να παίζει με 9 παίκτες και τον Αρη να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Γιαννιώτα στο 93' να έχει ένα καλό σουτ που απέκρουσε δύσκολα ο Γιαννακόπουλος. Τελικά οι κυανέρυθροι άντεξαν και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη επί ενός απογοητευτικού Αρη.