"Πάνθηρες" για φίλημα.... δάγκωσαν τον ΠΑΣ

Σπουδαίο διπλό για τον Πανιώνιο, που κέρδισε στα Γιάννινα 2-1 τον ΠΑΣ και δίνοντας συνέχεια στην εξαιρετική του πορεία έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τον Ολυμπιακό, έστω και με ματς περισσότεροΝα τρελάνουν κόσμο έχουν βαλθεί τα "μωρά" του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, που πραγματοποιούν το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του συλλόγου. Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Ιλιτς στο 2', οι κυανέρυθροι είχαν απαντήσεις και με τους
Γουνδουλάκη (πέναλτι στο 36'), Λαμπρόπουλο (70') ανέτρεψαν το αποτέλεσμα φτάνοντας στην πέμπτη τους νίκη σε έξι παιχνίδια. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεπέρασε τον ΠΑΟΚ και έπιασε στους 15 βαθμούς τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Αξιος της μοίρας του ο ΠΑΣ, που είχε τις ευκαιρίες ακόμα και για τη νίκη, αλλά ήταν αναποτελεσματικός και έπεφτε συνεχώς πάνω στον εξαιρετικό νεαρό τερματοφύλακα, Περιστερίδη. Για το πέναλτι της ισοφάρισης διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι, για τη φάση με το δοκάρι του Κούρου οι φιλοξενούμενοι.Καλό ρυθμό, αρκετές επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα, παρουσίασαν ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιος στο πρώτο μέρος. Οι γιαννιώτες προηγήθηκαν από... τα αποδυτήρια, γεγονός που τους βοήθησε να κάνουν το παιχνίδι τους. Σκόρερ ήταν στο 2' ο Ιλιτς, που σημείωσε το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του "Αγιαξ". Η συνέχεια ανήκε στους γιαννιώτες, που παρότι είχαν λιγότερη ώρα την κατοχή, είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμα.Ο Ιλιτς ήταν διαρκή πηγή κινδύνου και στο 20λεπτο απείλησε δύο φορές ακόμα, ενώ ο Περιστερίδης είπε "όχι" στον Γεωργίου, που έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο Πανιώνιος είχε την πρωτοβουλία, αλλά ήταν φλύαρος και δυσκολευόταν με πρέσινγκ του ΠΑΣ. Ολα αυτά μέχρι το 36' όταν ο Γουνδουλάκης ισοφάρισε από τη βούλα, μετά από πέναλτι, που κέρδισε ο Καμπάνταης από τον Πάντο. Οι κυανέρυθροι ανέβηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και στις καθυστερήσεις απώλεσαν σπουδαία ευκαιρία με Καμπάνταη-Κολοβό.Το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν ικανοποιούσε κανέναν και οι δύο ομάδες μπήκαν στην επανάληψη με μοναδικό στόχο να ψάξουν το γκολ. Το παιχνίδι είχε πάλι γρήγορο ρυθμό, πήγαινε... "πάνω κάτω" και οι κινήσεις των δύο προπονητών μαρτυρούσαν τις επιθετικές τους διαθέσεις. Ο Πανιώνιος πλησίασε πρώτος το δεύτερο τέρμα, αλλά το πλασέ του Αραβίδη στο 50' πέρασε μόλις άουτ, ενώ ο ΠΑΣ απάντησε με τετ α τετ του Ιλιτς, τον οποίο σταμάτησε ο εξαιρετικός Περιστερίδης στο 70'.Οι γιαννιώτες πλήρωσαν την ευκαιρία τους αυτή, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Λαμπρόπουλος διπλασίασε τα τέρματα του Πανιωνίου με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μενδρινού. Οι κυανέρυθροι μάλιστα άγγιξαν και τρίτο τέρμα στο 75', αλλά στάθηκαν άτυχοι, αφού ο Κούρος σημάδεψε το δοκάρι (ελέγχεται ο βοηθός για το αν πέρασε η μπάλα τη γραμμή, οριακή η φάση). Οι παίκτες του Χριστόπουλου πίεσαν μέχρι το τέλος για την ισοφάριση, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και πήραν σημαντικό διπλό στα Γιάννινα.