Πάλι καλά να λέει...

Την ώρα που ο Πλατανιάς έχανε ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του, ο Παναθηναϊκός που δεν είχε κάνει... μισή φάση στο ματς ισοφάριζε με τον Ατζαγκούν (έκανε ντεμπούτο) και έφυγε με το 1-1 από τα Περιβόλια. Κακοί οι πράσινοι (έπαιζαν με μπλε εμφανίσεις...) για ένα ακόμη παιχνίδι, με κενά και πολλά λάθη στην άμυνα, μηδέν δημιουργία και δίχως να απειλούν τον αντίπαλο στάθηκαν τυχεροί που πήραν έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας. Αδικείται
από το αποτέλεσμα ο εξαιρετικός Πλατανιάς.Δυο αλλαγές είχε η ενδεκάδα του Τριφυλλιού σε σχέση με το προηγούμενο ματς πρωταθλήματος με την Βέροια. Με τον Πράνιτς βασικό για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα αντί του Μπαϊράμι και τον νεαρό Ρισβάνη που είχε καλή παρουσία στο φιλικό με την Παναχαϊκή να παίρνει τη θέση του Κουτρουμπή στο κέντρο της άμυνας παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός στα Περιβόλια, αλλά η εικόνα της ομάδας ήταν και πάλι προβληματική.Οι πράσινοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στο πρώτο μέρος αφήνοντας στον Πλατανιά την μπάλα και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι ερυθρόλευκοι των Χανίων προσπάθησαν σε 1-2 περιπτώσεις να σκοράρουν, όπως στη φάση του 23' με τον Γουνδουλάκη να βγαίνει απέναντι από τον Καπίνο, αλλά να κάνει κακό τελείωμα και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράφαελ στο 36', που έφυγε λίγο άουτ από το δεξί "παραθυράκι" του νεαρού γκολκίπερ.Το Τριφύλλι έκανε το πρώτο του σουτ στο 34', με τον Μπεργκ να στέλνει τη μπάλα στα... πουλιά, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα δεν μπόρεσε να την βρει σε καλή σέντρα του Μαρινάκη από τα δεξιά. Ακολούθησε ένα καλό σουτ του Ντίνα στο 38' που έφυγε άουτ, αλλά τελική εντός εστίας δεν είχε κάνει. Κι ενώ το ημίχρονο έφτανε προς το τέλος του και με τον Ναζλίδη να έχει ζητήσει αλλαγή, αφού αντιμετώπιζε πρόβλημα, οι Χανιώτες έχουν κερδίσει κόρνερ, με τον Ουζουνίδη να αφήνει μέσα στο παιχνίδι τον καλύτερο επιθετικό του. Και δικαιώθηκε. Ο τραυματίας Ναζλίδης εκμεταλλεύτηκε ακόμη μια... αστεία έξοδο του Καπίνο και αφού νίκησε στον αέρα και τον Ρισβάνη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 45ο λεπτό κάνοντας το 1-0 για τον Πλατανιά. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Μοράλ στην θέση του τραυματία και σκόρερ Ναζλίδη για τον Πλατανιά, ενώ ο Αναστασίου προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή στο 58' με τον Μπαϊράμι να παίρνει τη θέση του Ντίνα. Ο Παναθηναϊκός ήθελε να επιτεθεί, αλλά φαινόταν πως δεν έχει τον τρόπο... Οι χαφ του δεν μπορούν να δημιουργήσουν και ο Μπεργκ παραμένει αναξιοποίητος στην επίθεση. Στο 72' ο Αναστασίου έριξε στη μάχη και τον Ατζαγκούν αντί του Ζέκα δίνοντας ακόμα πιο επιθετικό τόνο στους πράσινους, την ώρα που ο Ουζουνίδης είχε "δέσει" την μεσαία του γραμμή με την είσοδο του Αγκιλέρα λίγο νωρίτερα αντί του Μπέλιτς.Στο 70' είχαμε την πρώτη τελική εντός εστίας για τον Παναθηναϊκό, με την απεύθείας εκτέλεση φάουλ του Αμπεϊντ, που ήταν αδύναμη πάντως και δεν ανησύχησε τον Γιωργαλλίδη. Ο Πλατανιάς έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 73', όταν ο Ράφαελ βρήκε τον Γουνδουλάκη στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος έπιασε το γυριστό σουτ με τον Καπίνο να αποκρούει σε κόρνερ! Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, όταν ο Τόρες έφυγε στην αντεπίθεση και από πλάγια θέση έκανε το διαγώνιο πλασέ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι άουτ!Ο Αναστασίου στο 79' πέρασε και τον Καρέλη αντί του Πράνιτς παίζοντας το τελευταίο του χαρτί. Ο Παναθηναϊκός κόντρα στην ροή του αγώνα, αφού ο Πλατανιάς ήταν αυτός που έχανε τις ευκαιρίες, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 82'. Από σέντρα του Μαρινάκη, ο Ρισβάνης που είχε προωθηθεί έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι, ο Γιωργαλλίδης απέκρουσε και ο Ατζαγκούν που είχε... χωθεί στην περιοχή με σουτ σε άδεια εστία έφερε το ματς στα ίσια...Πλατανιάς: Γιωργαλλίδης, Φάισκα, Ιντζίδης, Φερνάντες, Ράφαελ, Σιώπης, Τετέ, Μπέλιτς (61' Αγκιλέρα), Ναζλίδης (λ.τ. 46' Μοράλες), Γοουνδουλάκης (89' Πόποβιτς), Τόρες.Παναθηναϊκός: Καπίνο, Γκονζάλες, Μαρινάκης, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Αμπεϊντ, Ρισβάνης, Ζέκα (72' Ατζαγκούν), Ντίνας (58' Μπαϊράμι), Πράνιτς (80' Καρέλης), Μπεργκ.