Οριστική διακοπή και διπλό τίτλου

Το ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής διήρκησε 3 ώρες και δεν τελείωσε ποτέ! Αποτέλεσμα; Οριστική διακοπή στο 82ο λεπτό και νικητής ο Ολυμπιακός, με εκτεταμένα επεισόδια που έλαβαν χώρα στο ημίχρονο, καθυστερώντας την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου πάνω από μία ώρα και γύρω στο 80', αναγκάζοντας τον Τάσο Κάκο να στείλει τους ποδοσφαιριστές στα αποδυτήρια.Οι εικόνες ντροπής καταδικάζουν τον Παναθηναϊκό, αφού το ματς διεκόπη με υπαιτιότητά του, κάτι που σημαίνει
αφαίρεση βαθμών από το πρωτάθλημα και ισχυρότατες ποινές. Για την ιστορία, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά 1-0 με γκολ του Αμπντούν από το 51ο λεπτό...Αναμενόμενη η πράσινη ενδεκάδαΟ Ζεσουάλδο Φερέιρα όπως είχε φανεί στις προπονήσεις κατά τη διάρκεια της εβδομάδας επέλεξε σχήμα με τρία χαφ στο κέντρο και τον Χριστοδουλόπουλο στην κορυφή της επίθεσης των πρασίνων. Ο Καρνέζης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Μαρίνο, Καντέ, Σαριέγκι και Σπυρόπουλο τετράδα στην άμυνα, τους Σιμάο, Βιτόλο αμυντικά χαφ, με τον Κατσουράνη μπροστά τους σε οργανωτικό ρόλο, τον Ζεκά δεξί "φτερό", τον Κουίνσι αριστερό και τον Λάζαρο στην κορυφή της επίθεσης. Προτίμησε Καζίμ αντί ΦουστέρΟ Ερνέστο Βαλβέρδε από την πλευρά είχε μια έκπληξη στην ενδεκάδα του, καθώς επέλεξε τον Καζίμ, αφήνοντας τον Φουστέρ στον πάγκο. Ο Μέγιερι ήταν στην εστία, με τους Μοντέστο, Αβράαμ, Μέλμπεργκ, Χολέβας στην άμυνα, τον Ορμπάιθ κόφτη με τους Μακούν, Μανιάτη μπροστά του, τον Αμπντούν αριστερά, τον Καζίμ δεξιά και τον Μιραλάς στην κορυφή της επίθεσης. Η φάση του Μακούν και... τέλοςΟι ερυθρόλευκοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Μιραλάς να κάνει κούρσα από τα δεξιά, να αποφεύγει τον Σαριέγκι και να βγάζει την σέντρα για τον Μακούν που είχε βρεθεί σε θέση φορ, όμως η κεφαλιά του Καμερουνέζου έφυγε άουτ. Από στημένη φάση ήρθε η πρώτη φάση για τους πράσινους με εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 17', με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μέγιερι. Την ίδια κατάληξη είχει και σουτ του Αμπντούν στο 38' από ριμπάουντ που πήρε μετά από εκτέλεση κόρνερ και διώξιμο της άμυνας του τριφυλλιού. Χαμένο ημίχρονοΤο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει αυτό που θέλει, δηλαδή να κρατήσει το 0-0 και εύκολα μάλιστα, αφού ο Παναθηναϊκός για άλλη μια φορά πέταξε ένα 45λεπτο δίχως να απειλήσει τον αντίπαλό του. Ηταν φανερό πως έτσι, όπως έπαιζαν και ήταν παραταγμένοι οι πράσινοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι στις κόντρα επιθέσεις τους. Ενα... ημίχρονο διακοπή, λόγω επεισοδίωνΜετά τα εκταιταμένα επεισόδια που έγιναν λίγα λεπτά μετά τη λήξη του πρώτου μέρους ανάμεσα σε μικρή μερίδα οπαδών και των δυνάμεων της αστυνομίας, το δεύτερο μέρος καθυστέρησε να ξεκινήσει 50 λεπτά, αφού έπρεπε να ηρεμήσουν τα πνεύματα αφενός και αφετέρου να εγγυηθούν οι δυνάμεις των ΜΑΤ και ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός ότι δεν θα συμβεί το παραμικρό, ώστε να μπει ο Τάσος Κάκος και να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο. Συστάσεις από Κάκο και ο Βύντρα αντί του ΜαρίνουΠριν σφυρίξει