Ολοι όρθιοι... η ΑΕΚ μπήκε στα play off!

22:00 7/5/2012 - Πηγή: Sport.gr
Μανωλάς αντί ΦούνταΜε μοναδική αλλαγή σε σχέση με το ματς της Τούμπας τον Μανωλά στη θέση του Φούντα ξεκίνησε την ΑΕΚ ο Νίκος Κωστένογλου στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Ο Κωνσταντόπουλος ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τον Κοντοέ δεξί μπακ, τον Καράμπελα αριστερό, τους Μπουγαΐδη-Μανωλά στα στόπερ, τους Γεωργέα, Μάκο, Καφέ στα χαφ, τον Λεονάρντο με τον Σιαλμά στα άκρα της επίθεσης με τον Λυμπερόπουλο σέντερ φορ.Τέσσερα
νέα πρόσωπαΣτην αντίπερα όχθη, οι πράσινοι παρατάχθηκαν με τέσσερα νέα πρόσωπα (Σαριέγκι, Βιτόλο, Νίνης, Κουίνσι) σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Ατρόμητο. Ο Καρνέζης υπερασπίστηκε τα γκολπόστ, με τους Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Σπυρόπουλο στην άμυνα, τους Σιμάο, Βιτόλο αμυντικά χαφ, με τον Νίνη σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους, τον Κουίνσι αριστερό "φτερό", τον Χριστοδουλόπουλο δεξί και τον Τοτσέ στην κορυφή της επίθεσης.Πρώτη... επίσκεψη και αναγκαστική αλλαγή ο ΣπυρόπουλοςΟι πράσινοι έκαναν την πρώτη τους... επίσκεψη στα καρέ των κιτρινόμαυρων στο 2ο λεπτό, όταν ο Νίνης εκτέλεσε του φάουλ, όμως ο Σιμάο ανενόχλητος δεν έπιασε την κεφαλιά, όπως θα ήθελε, στέλνοντας τη μπάλα αόυτ. Το Τριφύλλι αναγκάστηκε πολύ νωρίς στην πρώτη του αλλαγή, αφού ο Σπυρόπουλος υπέστη θλάση στο δικέφαλο στο δεκάλεπτο και αντικαταστάθηκε στο 12' από τον Σεϊταρίδη, με τον Βύντρα να πηγαίνει αριστερό μπακ και τον Γιούρκα δεξί.Απάντησε με Λύμπε, νοκ άουτ και ο Νίνης, ευκαιρία ο ΤοτσέΗ Ενωση έκανε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 17', με τον Λεονάρντο να αποφεύγει δύο αντιπάλους και να βγάζει στον Λυμπερόπουλο που γύρισε το σώμα του και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Καρνέζη. Τέσσερα λεπτά αργότερα και αφού προηγήθηκε διπλό φάουλ των Γεωργέα και Κοντοέ πάνω στον Νίνη (σ.σ. υπέστη κάταγμα στη μύτη και αυτός αναγκαστική αλλαγή με τον Καραγκούνη να περνάει στη θέση του στο 23') ο Τοτσέ εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ, περνώντας τη μπάλα πάνω από το τείχος, όμως ο Κωνσταντόπουλος έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε, ενώ στο 25' κεφαλιά του Σιμάο, από γέμισμα του Βιτόλο βρήκε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ σε ετοιμότητα.Προηγήθηκε με Μάκο η ΕνωσηΚόντρα στην ροή του αγώνα, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λεονάρντο, ο Καραγκούνης έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα στρώθηκε στον Μάκο, ο οποίος με ξερό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Καρνέζη, που έχοντας μπροστά του έναν όμιλο παικτών δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 1-0 για την Ενωση...Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0Με την ψυχολογία, πλέον να έχει αλλάξει για τα καλά στρατόπεδο, η ΑΕΚ έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ στο 39', όταν ο Λεονάρντο εκτέλεσε το φάουλ, ο Λυμπερόπουλος προσπάθησε με προβολή να βρει τη μπάλα, αλλά ο Καρνέζης δεν ξεγελάστηκε και με σωτήρια επέμβαση σε κόρνερ έσωσε την εστία του. Το ημίχρονο έκλεισε με ατομική προσπάθεια του Κουίνσι, όμως το σουτ ήταν αδύναμο και ο Κωνσταντόπουλος δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.Ο Κωνσταντόπουλος κράτησε το 1-0Με την έναρξη της επανάληψης ο Κλωναρίδης πέρασε στην θέση του Σι