Οχι μόνο θα επιστρέψουν, αλλά γυρνάνε και με πρόκριση

"Αν δεν περάσετε την ΑΕΚ θα μείνετε στην Αθήνα"! Με αυτή την ατάκα είχε... απειλήσει τους παίκτες της Καβάλας ο γενικός αρχηγός της ομάδας Κώστας Τσαλίκης και απ' ότι φάνηκε, η απειλή του έπιασε τόπο, αφού οι Αργοναύτες νίκησαν 1-0 την Ενωση στο ΟΑΚΑ στον επαναληπτικό του 0-0 του "Ανθή Καραγιάννη" και όχι μόνο θα... επιστρέψουν στην μακεδονική πόλη, αλλά θα έχουν στις αποσκευές τους και το εισιτήριο της πρόκρισης
στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό! Τραγική για ένα ακόμη ματς η ομάδα του Λίνεν, που έμεινε εκτός από ακόμη έναν στόχο. Διαμαρτυρίες και πάλι για την διαιτησία...Ο Λίνεν παρέταξε την ΑΕΚ με τον Αραμπατζή στην εστία, τους Κουτρουμπή - Τσούπρο στόπερ, τον Αρκούδα δεξί μπακ, τον Μπουγαΐδη αριστερό μπακ, τον Τσουκαλά μαζί με τον Γκερέιρο αμυντικά χαφ, τον Γροντή επιτελικό μέσο, τον Λαγό αριστερό εξτρέμ, τον Σταματή δεξί εξτρέμ και φορ τον Τσίτα. Ο Παπαδόπουλος από την πλευρά του κατέβασε την Καβάλα με τον Αποστολίδη στα γκολπόστ, τους Τριποτσέρη, Παγώνη, Γελαδάρη, Χλωρό, Ενσαλίβα, Αναστασόπουλο, Μαραγκό, Καλαγκάνη, Ντιέ και Μπρατσιάνι.Η Ενωση είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν απειλούσε ουσιαστικά την εστία του Αποστολίδη, παρά μόνο με μακρινά σουτ. Την μεγάλη φάση για να σκοράρει την έχασε η Καβάλα στο 30ό λεπτό, όταν ο Μπρατσιάνι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και βγήκε τετ α τετ με τον Αραμπατζή, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά και κράτησε το μηδέν για την ΑΕΚ.Οι Αργοναύτες πήραν κεφάλι στο σκορ στο 53ο λεπτό. Ο Ντιέ εκτέλεσε το φάουλ, ο Αραμπατζής δεν συγκράτησε την μπάλα και ο Ενσαλίβα από κοντά έκανε το 0-1. Ο παίκτης της Καβαλας δεν πανηγύρισε σεβόμενος το Ενωσίτικο παρελθόν του... Ο Αραμπατζής έπεσε κάτω και διαμαρτυρήθηκε ότι χτύπησε, αλλά το ριπλέι δείχνει ότι το γκολ είναι καθαρό. Τα νεύρα και η ένταση χτύπησαν... κόκκινο με τους παίκτες της ΑΕΚ να διαμαρτύρονται στη συνέχεια σε κάθε φάση. Στο 71' ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Καλαγκάνη, αλλά ο Βοσκάκης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Χέρι πράγματι υπήρξε, αλλά μάλλον δεν υπήρχε πρόθεση από τον παίκτη του ΑΟΚ, που είχε δύο ακόμη καλές στιγμές στο 56' με τον Μπρατσιάνι και στο 77' με τον Χλωρό για να διπλασιάσει τα τέρματά του...Ο Λίνεν έβαλε όλα του τα επιθετικά όπλα στο παιχνίδι, πλην όμως η ΑΕΚ ευκαιρία δεν έκανε, ο Αποστολίδης πέρασε εύκολο απόγευμα και από τη στιγμή που ο Αραμπατζής έκανε δώρο στον Ενσαλίβα που σκόραρε το 0-1, οι Αργοναύτες (σ.σ. τελείωσαν με 10 παίκτες το ματς λόγω αποβολής του Μπρατσιάνι με δεύτερη κίτρινη στο 88') θα... επιστρέψουν κανονικά στην Καβάλα, με την απειλή της διοίκησης να αναιρείται μετά την μεγάλη πρόκριση της ομάδας στους 16 του Κυπέλλου.