Ο Πασάς και ο άθλιος

Ο Παναιτωλικός διέλυσε τον Αρη στο Αγρίνιο με το επιβλητικό 5-1. Ετσι η ομάδα του Αγρινίου διατήρησε τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία - πρέπει να κερδίσει στη τελευταία αγωνιστική τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και να μην κερδίσουν είτε η Κέρκυρα είτε ο Εργοτέλης. Ο Αρης ήταν άθλιος, πραγματοποίησε ίσως τη χειρότερη φετινή εμφάνισή του και σε συνδυασμό με την απόφαση της επιτροπής Εφέσεων της ΕΠΟ
κινδυνεύει να χάσει ακόμη και την 7η θέση της βαθμολογίας που ενδεχομένως να οδηγεί στην Ευρώπη.Μια εξαιρετική εκκίνηση κι ένα ακόμη καλύτερο finish (στο πρώτο ημίχρονο) αποδείχθηκαν αρκετά για τον Παναιτωλικό, ώστε να «τελειώσει» το παιχνίδι στο πρώτο 45πτο. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με 2-0 δίχως να παίξουν σπουδαίο ποδόσφαιρο, απλά εκμεταλλεύτηκαν τη κάκιστη απόδοση όλων των αμυντικών του Αρη. Όπως για παράδειγμα στο 11ο λεπτό, όταν ο Γκόλιας πέρασε με χαρακτηριστική άνεση τον Σολτάνι (που έπαιξε άμυνα με τα μάτια), επιχείρησε τη σέντρα και ο Πασάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0), αφού ο Λαζαρίδης είχε κάκιστη αντίδραση. Και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Και πάλι οι αμυντικοί του Αρη απλά κοιτούσαν, επωφελήθηκε ο Καμαρά και παρότι είχε μπροστά του τον Λαζαρίδη, με τεχνικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.Στο μεσοδιάστημα, ο μεν Παναιτωλικός προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την ανακατωσούρα που επικρατούσε στην άμυνα του Αρη και είχε μάλιστα δύο ευκαιρίες με τους Πασά (σ. σ. σούταρε πάνω στον Βελλίδη από το ύψος του πέναλτι) και Χαριστέα. Οσο για τον Αρη. Κάκιστος. Ανύπαρκτη δεξιά πλευρά με τους Νέτο, Σολτάνι, κακές αντιδράσεις από τους αμυντικούς, αποκομμένος από την υπόλοιπη ομάδα ο Γιαννιώτας που έπαιζε στη κορυφή της επίθεσης, Φατί και Καπετάνος βρέθηκαν σε κακή μέρα, ενώ ο Ακόστα έβγαλε τουλάχιστον δύο σέντρες, όταν ο Αρης κυνήγησε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Αλλά, στο 42' ο μεν Καπετάνος αντί να σουτάρει κατευθείαν, προσπάθησε να κάνει κοντρόλ από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ ο δε Σολτάνι (στο 45') σούταρε ψηλά άουτ.Μεσολάβησε επίσης και η απόφαση του Βοσκάκη να μην τηρήσει τον πειθαρχικό έλεγχο, αφού επέλεξε να διατηρήσει τις αριθμητικές ισορροπίες, όταν στο 31' ο Κούσας - που είχε ήδη μια κίτρινη κάρτα - δεν αποβλήθηκε σε τάκλιν στον Παπαζαχαρία. Λίγο αργότερα δεν «έβγαλε» τη κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι, σε μια απόφαση που επίσης ήταν αντίθετη του πειθαρχικού ελέγχου.Ο Μανουέλ Μασάδο προχώρησε μια αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους αποσύροντας τον Σολτάνι και βάζοντας τον Τριανταφυλλάκο στη κορυφή της επίθεσης. Δεν θα μπορούσε να φανταστεί όμως, αυτό που συνέβη στο 47ο λεπτό. Όταν ο Παπαζαχαρίας προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον Βελλίδη με κεφαλιά, ο δε τερματοφύλακας του Αρη σε μια προσπάθεια του να διώξει προ του Χαριστέα. έπιασε αέρα και ο τελευταίος σε κενή εστία έκανε το 3-0. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Χαριστέας πέρασε σαν σταματημένο τον Παπαζαχαρία, έκανε τη συρτή σέντρα και ο Σανκαρέ στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 4-0! Ο Αρης π