Ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό στην άδεια Τούμπα και ο Δικέφαλος προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου

19:59 2/2/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό στην άδεια Τούμπα και σε συνδυασμό με το 1-1 στο Καραϊσκάκη η ομάδα της Θεσσαλονίκης εξασφάλισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ.
Αριστα παραταγμένος από τον Μάκη Χάβο, ο Δικέφαλος του Βορρά υπερασπίστηκε το προβάδισμά το από το πρώτο παιχνίδι κι ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει λύσεις απέναντι στην καλοστημένη άμυνα του. Οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο τα τελευταία δέκα λεπτά, αφού ο Μιραλάς δεν συγκράτησε τα νεύρα του και αποβλήθηκε για χτύπημα στον Ιβιτς. Ο Ολυμπιακός την κατοχή, ο ΠΑΟΚ τις ευκαιρίες
Με τον Ολυμπιακό να έχει στη μεγαλύτερη διάρκεια την κατοχή της μπάλας, αλλά τον ΠΑΟΚ τις μεγάλες ευκαιρίες ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Με κινητήριο μοχλό τον Ιμπαγάσα, οι παίκτες του Βαλβέρδε εκμεταλλεύτηκαν τον χώρο που τους άφηναν οι γηπεδούχοι, καθώς είχαν οπισθοχωρήσει για να κρατήσουν το μηδέν. Παρά την εδαφική υπεροχή και την κυκλοφορία, οι ερυθρόλευκοι δεν έβρισκαν χώρους με