Ο Πανελλήνιος επικράτησε με 59-54 της Καντού με και θα διεκδικήσει την πρόκριση απέναντι στην Γκρόνιγκεν

Ο Πανελλήνιος έχει πλέον την τύχη στα χέρια του, καθώς επικράτησε με 59-54 της Καντού και με νίκη την τελευταία αγωνιστική του Eurocup στην έδρα της Γκρόνιγκεν προκρίνεται στο Top 16. Το παιχνίδι κυμάνθηκε σε χαμηλό σκορ, κάτι το οποίο δεν ενόχλησε καθόλου τους Ολυμπιονίκες που, αν και δεν κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά της ήττας στην Ιταλία(72-57) πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν και πλέον τα πάντα εξαρτώνται από τους
ίδιους. Καλύτεροι για την ελληνική ομάδα ήταν οι Σκλάβος, Οστοϊτς και Μπέιλι. Χαμηλό σκορ στο ματς
Ο Πανελλήνιος μετακόμισε στην Λαμία και το Χαλκιοπούλειο σίγουρα δεν αποτελεί φόβητρο για τους αντιπάλους του. Αυτό φάνηκε και στα 5 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κατά την διάρκεια των οποίων ο Πανελλήνιος είχε σκοράρει μόλις 6 πόντους. Ενα σερί όμως 8-0 διαμόρφωσε το 14-10, με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 14-12.Η Καντού με την έναρξη της 2ης περιόδου ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ (16-15), πριν επιστρέψουν εκ νέου οι γηπεδούχοι. Τελικά οι Ολυμπιονίκες πήγαν στα