Ο Παναθηναϊκός ψάχνει απόψε κόντρα στην ΑΕΚ την δέκατη ανατροπή στο Κύπελλο

16:51 2/2/2011 - Πηγή: Sport.gr
Την δέκατη και πιό δύσκολη ανατροπή στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος ψάχνει απόψε (2/2, 21:00GR) ο Παναθηναϊκός, που αντιμετωπίζει ως φιλοξενούμενος την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Την τελευταία 20ετία, όταν και έγιναν διπλοί οι αγώνες στο δεύτερο τη τάξει θεσμό, οι πράσινοι έχουν ανατρέψει 9 φορές την εις βάρος τους κατάσταση, που είχε διαμορφωθεί απ' το πρώτο παιχνίδι,
ωστόσο τούτη τη φορά είναι και η πιο δύσκολη, αφού ποτέ δεν το έχουν καταφέρει, έχοντας ηττηθεί με δύο τέρματα διαφορά... Απ' τις εννές ανατροπές του Τριφυλλιού, αναμφισβήτητα η πιό δύσκολη και η πιό γλυκιά απ' όλες, που έχει μείνει χαραγμένη στο μυαλό όλων των οπαδών του, αλλά και των αντιπάλων του, είναι σαφέστατα εκείνη κόντρα στον Ολυμπιακό την περίοδο 1994-95, όταν ενώ είχε ηττηθεί 1-2 στο πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, πήγε και νίκησε τους ερυθρόλευκους με 2-3 στο Καραϊσκάκη, με τον Βάντζικ να αποκρούει πέναλτι στις καθυστερήσεις του Αλεξανδρή!Οι ανατροπές του Παναθηναϊκού στο Κύπελλο:1981-82 (Φάση των "16")