Ο Παναθηναϊκός με γκολ του Βύντρα νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ

Πραγματοποιώντας το καλύτερο φετινό του πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στο άδειο, λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ. Οι πράσινοι είχαν για κορυφαίο παίκτη και σκόρερ τον Λουκά Βύντρα, ο οποίος έχει αναπτύξει... πελατιακή σχέση με τον Δικέφαλο του Βορρά (τρίτο γκολ

που πετυχαίνει εναντίον του). Το Τριφύλλι έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο με τον Κρέσιτς να αναδεικνύεται σε μορφή για τον ΠΑΟΚ, αλλά στο δεύτερο μέρος η απόδοσή του έπεσε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει τον έλεγχο, πλην όμως δίχως να απειλεί ιδιαίτερα την εστία του Τζόρβα, εκτός από τη φάση του 86', όπου ο γκολκίπερ των πρασίνων απέκρουσε την κεφαλιά του Φωτάκη. Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει το... κυνήγι του Ολυμπιακού (πέρασε νικηφόρα από την Ξάνθη), όντας ένα βαθμό πίσω του, ενώ ο κατήφορος του ΠΑΟΚ συνεχίζεται, παραμένοντας χωρίς νίκη από την πρεμιέρα, συμπληρώνοντας τρεις σερί ήττες και βρίσκεται στην 14η θέση της βαθμολογίας!