Ο Παναθηναϊκός με 2 γκολ του Σισέ πέρασε νικηφόρα (0-2) από την έδρα της Κέρκυρας

Το δώρο που του έκανε η ΑΕΚ, νικώντας ένα 24ωρο νωρίτερα τον Ολυμπιακό, δεν πήγε χαμένο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ξόρκισε τον... κακό του δαίμονα (2 ήττες σε ισάριθμα ματς στην Κέρκυρα), νικώντας με 2-0 τους Φαίακες, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζιμπρίλ Σισέ στο 78ό λεπτό και σουτ του γάλλου στις καθυστερήσεις, πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα! Πολύ καλός ο Χριστοδουλόπουλος στο πρώτο μέρος, σταθερός ο
Ζιλμπέρτο, ο Σισέ βρήκε δίχτυα, ενώ ο Κατσουράνης βοήθησε με την είσοδό του στο δεύτερο ημίχρονο. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντόπουλος που έσωσε σε αρκετές περιπτώσεις την εστία του. Το Τριφύλλι διαμαρτύρεται και για ένα ακόμη πέναλτι σε χέρι του Βενέτη στο πρώτο ημίχρονο. Εξω Κατσούρ, Γκαρσία, μέσα Κάρα, Πλεσί
Εκπλήξεις περιελάμβανε η βασική ενδεκάδα του Παναθηναϊκού, καθώς ο Ζεσουάλδο Φερέιρα, στο ντεμπούτο του στον πράσινο πάγκο στο ελληνικό πρωτάθλημα, άφησε εκτός αρχικού σχήματος τον Κώστα Κατσουράνη και τον Λουίς Γκαρσία. Αντ' αυτών πήραν φανέλα β