Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 για τα ημιτελικά της Α1 απέναντι στον ΠΑΟΚ, του οποίου επικράτησε με 95-52

Το 6ο ευρωπαϊκό λάβαρο του Παναθηναϊκού, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να απεικονίζεται πρώτος και καλύτερος, υψώθηκε από νωρίς στον ουρανό του ΟΑΚΑ και σε μία τόσο σημαντική μέρα οι πράσινοι δεν θα μπορούσαν να απογοητεύσουν τους περίπου 5.000 οπαδούς του που βρέθηκαν στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Το συγκρότημα του Ομπράντροβιτς σύνετριψε με 95-52 τον ΠΑΟΚ
για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1, στον πρώτο αγώνα του τριφυλλιού μετά την απώλεια του Κυπέλλου από τον Ολυμπιακό. Πλέον οι πράσινοι χρειάζονται δύο ακόμα νίκες, για να προκριθούν στους τελικούς του πρωταθλήματος. Του έκοψε την όρεξη!
Ορεξάτο ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στον αγώνα, με την φόρα ωστόσο του Δικέφαλου του Βορρά να κόβεται από νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν άνετοι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 7-4, ωστόσο ο Παναθηναϊκός όρθωσε το ανάστημα του και με σερί 16-0 πήρε προβάδισμα 13 πόντων (20-7). Η άμυνα των πρασίνων συνέχισε να σφίγγει σαν θηλεία πάνω στον ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα το σκορ του 1ου δεκαλέπτου να είναι 26-11 υπέρ του τριφυλλιού.Πιο εύκολα δεν γίνεται!
Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον Παναθηναϊκό μόλις για 3' και στην συνέχεια κατέρρευσε. Στο παρκέ του ΟΑΚΑ υπήρχε μόλις μία ομάδα και είναι χαρακτηριστικό πως η διαφορά υπέρ των πρασίνων έφτασε για πρώτη φορά τους 30 πόντους, μόλις στο 14' της αναμέτρησης! Οι παίκτες του Ζοτς είχαν μαζέψει 13 περισσότερα  ριμπάουντ (22-9), είχαν μοιράσει 10 παραπάνω ασίστ (15-5) και είχαν υποπέσει σε 7 λιγότερα λάθη (4-11) και το 55-23 του ημιχρόνου δεν προκαλούσε ιδιαίτερη αίσθηση.Βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ, αλλά…
Το προβάδισμα των πρασίνων ήταν τέτοιο, που δεν επέτρεπε στο σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου να ελπίζει σε κάποια ανατροπή. Παρολαυτά ο Δικέφαλος του Βορρά προσπάθησε να "μαζέψει" κάπως την διαφορά, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει το πιο παραγωγικό του δεκάλεπτο. Ακόμα και έτσι όμως, ο Παναθηναϊκός σκόραρε περισσότερους πόντους από τους φιλοξενούμενους (21-19), με το σκορ της περιόδου να είναι 76-42.Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρού διαδικαστικού χαρακτήρα και με τις άμυνες να έχουν χαλαρώσει παντελώς, το προβάδισμα του τριφυλλιού έφτασε τους 40 πόντους (87-47) 5’ πριν το τέλος του αγώνα. Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τον Παναθηναϊκό άνετο νικητή με 95-52, έχοντας σε καλύτερη μέρα τους Καλάθη, Σάτο και Τσαρτσαρή.Τα δεκάλεπτα: 26-11, 55-23, 76-42, 95-52