Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Οντένσε στη Δανία

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε σφιχτά στα χέρια του τη νίκη που θα τον έβαζε με το ενάμιση πόδι στα play off του Champions League, ωστόσο ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο ο Ρεγκίνιουσεν με κεφαλιά ισοφάρισε το γκολ του Λέτο από το 47' που είχε δώσει το προβάδισμα στους πράσινους
κρατώντας ζωντανούς τους Δανούς. Οι πράσινοι έχουν και πάλι το πάνω χέρι στην υπόθερη πρόκριση, αφού με το εκτός έδρας γκολ έχουν προβάδισμα για τον επαναληπτικό σε έξι βράδια στο ΟΑΚΑ, ωστόσο έχασαν μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσουν από απόψε. Πολύ καλό ματς από τον Λέτο και τον Κατσουράνη, ντεμπούτο για 18 λεπτά από τον Κουίνσι. Χωρίς εκπλήξεις παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στο "TRE FOR Park" του Οντένσε, με την γηπεδούχο ομάδα να κατεβαίνει με το αγαπημένο 4-4-2 με ρόμβο του Χένρικ Κλάουσεν, έχοντας δίδυμο στην επίθεση τους Ουτάκα και Γένσεν, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με την ενδεκάδα που είχε αρχίσει στο φιλικό με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, με διάταξη 4-3-3.Οι Δανοί με τη βοήθεια της έδρας, αλλά και της ετοιμότητάς τους σαν ομάδα, μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και δημιούργησαν 2-3 επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Τζόρβα με σημαντικότερη την φάση του Ουτάκα στο 6', που σούταρε άουτ και μία κεφαλιά του Γιόχανσον στο 29', που είχε επίσης την ίδια κατάληξη.Ο Παναθηναϊκός μετά το πρώτο 25λεπτο ανέβασε στροφές, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και αφού είχε απειλήσει δύο φορές με τα μακρινά σουτ των Νίνη (12') και Κατσουράνη (17'), που έφυγαν άουτ, έφτασε κοντά στο γκολ στο 34', με τον Μαρίνο να βγάζει εξαιρετική μπαλιά στον Λέτο και τον Αργεντίνο να αποφεύγει με ωραίο τρόπο τον Ρουντ και να σουτάρει στην κλειστή γωνία του Βέσελς, ο οποίος πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα, σώζοντάς την εστία της Οντένσε!Στο 41', ένα μαρκάρισμα του Σόρενσεν πάνω στον Σιμάο, άναψε τα αίματα, καθώς ο αρχηγός της Οντένσε, σήκωσε στον... αέρα τον νεαρό Μοζαμβικανό και αφού αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του Ισπανού διαιτητή για ένα λεπτό οι παίκτες των δύο ομάδων άρχισαν να... μανουριάζουν, ενώ από τον πάγκο του Παναθηναϊκού ζήτησαν την αποβολή του παίκτη για το αντιαθλητικό μαρκάρισμά του. Με την έναρξη της επανάληψης ο Κλάουσεν έριξε στη μάχη τον Γκίσλασον αντί του Μεντί κάνοντας πιο επιθετική την Οντένσε, ωστόσο στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους ο Παναθηναϊκός πέτυχε αυτό που ήθελε, ένα εκτός έδρας γκολ που θα του έδινε προβάδισμα για την πρόκριση. Μετά από σέντρα του Βύντρα, ο Πετρόπουλος έστρωσε στον Λέτο που με ένα ξερό σουτ σχεδόν από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Βέσελς γράφοντας το 0-1...Η Οντένσε προσπάθησε σε δύο περιπτώσεις να ισοφαρίσει, όμως τόσο ο Ουτάκα (πιεζόμενος από τον Μπουμσόνγκ πλάσαρε άουτ) στο 55', όσο και ο Αντρέασεν (κεφαλιά άουτ) στο 57' δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Στο 67' ο Γκίσλασον που είχε μπει ανεβασμένος στο παιχνίδι τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Ντζεμπά-Ντζεμπά.Στο 72' ήταν η σειρά του Κουίνσι να περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Ο Γκανέζος αντικατέστησε τον Πετρόπουλο, όμως