Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο, στον εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής της Super League

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Super League πέτυχε την Τετάρτη (14/9) ο Παναιτωλικός, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο, στον εξ αναβολής αγώνα της πρώτης αγωνιστικής. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ πέτυχε ο Αγγελος Χαριστέας, με τακουνάκι! Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά καλός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους
να μπαίνουν καλύτερα και να απειλούν δύο φορές την εστία του Τσενάμο στο πρώτο 10λεπτο. Σταδιακά, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα, φτάνοντας πολύ κοντά στο 1-0 σε δύο περιπτώσεις, με τους Χαριστέα και Θεοδωρίδη.Η ομάδα του Τεννέ ανέλαβε τα ηνία μετά το πρώτο 20λεπτο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Καραμαλίκης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται χωρίς να υπάρχει σκορ.Η ομάδα του Αγρινίου ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο μέρος, πιέζοντας ψηλά και κλείνοντας τον Αστέρα στα καρέ του. Παρά την υπεροχή τους, οι παίκτες του Τεννέ δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους στην πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων και να δημιουργήσουν την κλασσική ευκαιρία.Ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να πετύχει το γκολ κυρίως με μακρινά σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει προβλήματα στον Χακόμπο. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Φερνάντεθ προσπαθούσε να ανακτήσει την κατοχή της μπάλας και να χτυπήσει στην κόντρα.Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε τελικά καρπούς στο 74', όταν μετά από ωραίο συνδυασμό του Ρότσα με τον Καμαρά, ο σενεγαλέζος έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Χαριστέας, με τακουνάκι, νίκησε τον Χακόμπο και άνοιξε το σκορ για τον Παναιτωλικό.Σε θρίλερ εξελίχθηκε η συνέχεια του αγώνα, με τους αρκάδες να χάνουν δύο μεγάλες ευκαιρίες να φτάσουν στην ισοφάριση. Αρχικά στο 77', ο Τσενάμο έδιωξε το σουτ του Λαδάκη, ενώ ένα λεπτό αργότερα και μετά από τραγικό λάθος του Ετζενγκέλε, ο Χούλι βρέθηκε τετ α τετ με τον Τσενάμο, αλλά πάλι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων κράτησε το 1-0 για την ομάδα του.Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Φερνάντεθ για το γκολ της ισοφάρισης, ο Παναιτωλικός κράτησε το υπέρ του 1-0 μέχρι την συμπλήρωση των 90' και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην φετινή Super League.