Ο Ολυμπιακός το ντέρμπι των αιωνίων

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 17η αγωνιστική στην Α1 βόλεϊ των γυναικών. Οι ερυθρόλευκες νίκησαν το Τριφύλλι με 3-1 σετ στο κλειστό του Ρέντη και επέστρεψαν στη 2η θέση με 45 βαθμούς, έναν λιγότερο από την ΑΕΚ.Στο πρώτο σετ το «πράσινο» μπλοκ
περίμενε καλά στημένο τον Ολυμπιακό και δεν τον άφηνε να ξεφύγει. Ο Παναθηναϊκός ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, «προσπέρασε» με 19-18 με άσο της Γκούζου και με τον ίδιο τρόπο έφτασε στο 21-18! Η Μονζόνι κράτησε «ζωντανές» τις γηπεδούχες, η Κοσμά πήρε κρίσιμο άσο και το ντέρμπι συνεχιζόταν… Οι «πράσινες» έχασαν δύο σετ μπολ (στο 24-23 και το 25-24), με την Κις να φέρνει τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (26-25) και την Τένεβα, με την δεύτερη και μετά από αδράνεια των «πράσινων», να τελειώνει το σετ με 27-25.Άλλο… ματς είδαμε στο δεύτερο σετ , όπου ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι προβάδισμα από νωρίς, με τον Ολυμπιακό να προηγείται για τελευταία φορά με 13-12. Οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα μίνι σερί 4-0 για το 16-13 και με άσους των Βασιλαντωνάκη και Μερτέκη και εξαιρετικό μπλοκ (ειδικά από την Καββαδία), έφτασε στο 25-15 για το 1-1 στα σετ!Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στη συνέχεια, προηγήθηκε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ με 5-1, με άσο της Κοσμά έκανε το 15-11 και χωρίς να αντιμετωπίσει άλλα προβλήματα απέναντι στον χωρίς λύσεις -σε αυτό το σετ- Παναθηναϊκό, ξέφυγε με 8 (23-15) για να τελειώσει με την κορυφαία Μονζόνι με 25-17.Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν το ίδιο δυνατά και στο τέταρτο σετ (5-2, 9-5) με τις Κοσμά και Κις να ανεβαίνουν έφτασε σε καλή διαφορά (16-12 και 21-16). Με άσο της Βασιλαντωνάκη ο Παναθηναϊκός έδειξε πως μπορεί να απειλήσει (22-20), αλλά η Κις ήταν σε αυτό το σετ ασταμάτητη και έκανε το 25-22 για το τελικό 3-1.Τα σετ: 27-25, 15-25, 25-17, 25-22