Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επιστρέφει στη βάση του ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 3-2 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το καλό της πρώτο ημίχρονο, όταν και έβγαλε στο χορτάρι κάποια από τα στοιχεία, που θέλει ο προπονητής της, αλλά και την προσωπικότητα του Ιμπαγάσα, που στα δύσκολα την ηρέμησε και της
έδωσε ανάσα. Ο Μιραλάς σημείωσε ένα γκολ και κέρδισε το πέναλτι, από το οποίο σκόραρε ο Φουστέρ, ενώ ο Μαρκάνο σημείωσε το τρίτο τέρμα. Ο Εργοτέλης, που άγχωσε ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό στα τελευταία λεπτά, ξύπνησε στην επανάληψη και μείωσε δύο φορές με τον Ρομάνο, δίνοντας ξεχωριστή ομορφιά στο τέλος της αναμέτρησης, αλλά του στοίχισε το πρώτου του απογοητευτικό ημίχρονο. Θυμήθηκε στοιχεία του περσινού ΟλυμπιακούΠραγματοποιώντας το καλύτερό του φετινό 45λεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης, σημειώνοντας ένα γκολ στην αρχή και ένα στο τέλος του ημιχρόνου. Μπορεί να μην έπιασε σούπερ απόδοση, αλλά μπήκε πολύ δυνατά, βγάζοντας στοιχεία της περσινής ομάδας με διαρκές πρέσινγκ, καλή κυκλοφορία και τον Βαλβέρδε να ανεβάζει ψηλά την ομάδα. Ετσι, στρίμωξε από νωρίς τον Εργοτέλη και μόλις στο 4' ο Μιραλάς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα μετά από δοκάρι του Τζιμπούρ και κάθετη του Αμπντούν. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν μείνει στα αποδυτήρια και οι ερυθρόλευκοι είχαν κυριαρχήσει πλήρως.Ενα γκολ και ένα κερδισμένο πέναλτι ο ΜιραλάςΜε εξαίρεση το διάστημα 15'-22'  η εικόνα του α' μέρους ήταν ανάλογη, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή και να ελέγχει. Σε εκείνο το 7λεπτο ο Εργοτέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Χίμπλινγκερ για να ισοφαρίσει, ενώ είχε και μία καλή φάση με τον Κουτσιανικούλη, που ήταν κινητικός, αλλά είχε ημιτελείς προσπάθειες. Ο Μαρκάνο στο 24' απάντησε στη φάση του Εργοτέλη όταν ο Πίρσον τον σταμάτησε με εξαιρετική επέμβαση, αλλά στο 41' οι πειραιώτες κλείδωσαν τη νίκη. Σκόρερ ο Φουστέρ από πέναλτι, που σφύριξε ο Παππάς σε μαρκάρισμα του Τζούνιορ στον Μιραλάς.Αντεπίθεση με... ζωγραφιά του ΡομάνοΑντιστρόφως ανάλογο ήταν το ξεκίνημα στην επανάληψη. Ο Ολυμπιακός μπήκε υπνωτισμένος και ο Εργοτέλης, που έδειξε αποφασιστικότητα, δεν έχασε την ευκαιρία να μπει στο παιχνίδι. Το σύνθημα της αντεπίθεσης έδωσε ο Ρομάνο, που στο 55' με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ άφησε άγαλμα τον Κοστάντσο και μείωσε σε 2-1. Προς στιγμή οι ερυθρόλευκοι έδειξαν να ξυπνάνε και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Τζιμπούρ (νέα εξαιρετική επέμβαση του Πίρσον), αλλά ήταν φανερό πως πλέον οι κρητικοί είχαν ανεβασμένη ψυχολογία και συνέχισαν να ψάχνουν την ανατροπή.Ο Ιμπαγάσα τον ηρέμησε, ο Ρομάνο τον άγχωσεΗ είσοδος του Ιμπαγάσα στον αγωνιστικό χώρο όμως άλλαξε τις ισορροπίες, αφού ο αργεντίνος ηρέμησε την ομάδα του και την έβγαλε σωστά στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός πάτησε εκ νέου περιοχή και μετά από φάση διαρκείας στο 76' ο Μαρκάνο έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων, πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με τα ερυθρόλευκα. Οι κρητικοί όμως δεν τα παράτησαν και στο 85' μπήκαν πάλι στο ματς, χάρ