Ο Ηρακλής επικράτησε 71-51 της ΑΕΚ σε φιλική αναμέτρηση στο Ιβανώφειο

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η φιλική αναμέτρηση του Ηρακλή με την ΑΕΚ στο Ιβανώφειο. Οι κυανόλευκοι διέλυσαν την Ενωση με 71-51, όσο παράξενο κι αν φαίνεται μάλιστα η διαφορά των 20 πόντων μάλλον δεν δείχνει την πραγματική εικόνα του αγώνα, αφού ήταν

αποτέλεσμα της προσπάθειας των κιτρινόμαυρων να κρατήσουν τα προσχήματα στη τελευταία περίοδο. Βλέπετε, η διαφορά έφθασε μέχρι και το +33 (67-34) για τον Ηρακλή.

Οι θεσσαλονικείς έδωσαν κυριολεκτικά μια εντυπωσιακή παράσταση. Και δεν αναφερόμαστε στην διαφορά του σκορ που μεγάλωνε όσο έτρεχε ο χρόνος, αλλά για τις συνεργασίες μεταξύ των παικτών. Αναμφίβολα, ικανοποίησαν και με το παραπάνω οι δύο Αμερικανοί. Ο Τερέλ Εβερετ ήταν η βασική αιτία που ο Ηρακλής προηγήθηκε με 22-10 στο δεκάλεπτο και ο Νικ Λιούις αυτός που μεγάλωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η οποία έφθασε στα επίπεδα των 20 πόντων (40-20ημ). Βέβαια, το βασικό χαρακτηριστικό του Ηρακλή ήταν η εξαιρετική άμυνα.