Ο Ικαρος Καλλιθέας νίκησε με 74-68 το Περιστέρι και μένει Α1

Στον Α’ Γύρο θεωρούταν η ευχάριστη έκπληξη της Α1, έχοντας μία ιδιαίτερα καλή πορεία. Ωστόσο, στον δεύτερο παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε με νίκη επί της ΑΕΚ, στη συνέχεια μέτρησε έξι συνεχόμενες ήττες, ένα ρεκόρ το οποίο έσπασε σήμερα (19/3) απέναντι στο Περιστέρι. Το σύνολο του Αρη Λυκογιάννη κέρδισε αυτό του Αργύρη Πεδουλάκη με 74-68 και ουσιαστικά ξεμπέρδεψε με την υπόθεση της παραμονής του στην κατηγορία.
Το ματς ήταν… άνοστο για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά 25 πόντους και το Περιστέρι να έχει μία ελαφρά υπεροχή (13-12), αλλά χωρίς να πείθει με την απόδοση του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι κρύφτηκε κάπου στο κλειστό της Γλυφάδας, ο Ικαρος θυμήθηκε ότι μπορεί αν παίξει καλό μπάσκετ και με επιμέρους σκορ 29-17 πήρε διαφορά ασφαλείας (41-30, 20’).Στο δεύτερο μέρος είδαμε σε επανάληψη την πρώτη περίοδο με την ειδοποιό διαφορά ότι ο Ικαρος είχε αυτή τη φορά σχετικά καλύτερη απόδοση, αλλά δεν κλείδωσε κιόλας τη νίκη (58-45, 30’). Η ομάδα των δυτ