Ο γκολτζής Τοτσέ και ο άτολμος Φερέιρα

Ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Λάτσιο, σε μια... καρμπόν αναμέτρηση με εκείνη κόντρα στην Τότεναμ, πήρε την ισοπαλία με γκολ του Χοσέ Τοτσέ και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Ο Ισπανός απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι είναι ο πλέον ικανός σκόρερ από τους διαθέσιμους στο ρόστερ των πρασίνων και ο
Ζεσουάλδο Φερέιρα απέδειξε με την σειρά του την ατολμία του να χτυπήσει νωρίτερα το παιχνίδι, ούτως ώστε το Τριφύλλι να έπαιρνε κάτι καλύτερο από την ισοπαλία.Για ακόμη ένα ματς ο Παναθηναϊκός πέταξε ένα ημίχρονο, παίζοντας συντηρητικά απέναντι σε μια ομάδα, που δεν ήρθε στο ΟΑΚΑ ούτε να του ρίξει... 5 γκολ, ούτε φαίνεται να έχει τρελές βλέψεις για να κάνει μεγάλη πορεία στην διοργάνωση. Εξ' ου και ο Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς άφησε εκτός αποστολής το αστέρι της ομάδας του Μίροσλαβ Κλόζε και ακόμη 2-3 βασικά στελέχη των Λατσιάλι, ενόψει του αγώνα με την Φιορεντίνα για το Campionato.Ο Φερέιρα άφησε ξανά να περάσει περίπου ένα 60λεπτο και... βάλε, όπως είχε κάνει και κόντρα στη Μάλαγα, όπως είχε κάνει και απέναντι στην Τότεναμ, έτσι και με την Λάτσιο κρατώντας την ομάδα του σε σχηματισμό 4-6-0, δίχως καθαρό επιθετικό και δίχως ουσιαστικά να απειλεί τον αντίπαλο. Ο Πορτογάλος πήρε αργοπορημένα το ρίσκο με τις αλλαγές του, αρχικά την είσοδο του Κουίνσι στο 68' και μετέπειτα των Μαυρία και Τοτσέ μέχρι το 75' και αποφάσισε με αρκετή καθυστέρηση να παίξει πιο ορθολογικά, πιο επιθετικά μετατρέποντας το σύστημα σε 4-2-3-1.Οι πράσινοι παρασυρόμενοι από το άναρχο μεν, απειλητικό δε, παιχνίδι του Γκανέζου που έκανε 2-3 κούρσες και σλάλομ δημιουργώντας πονοκεφάλους και φοβίζοντας τους Ιταλούς, που είχαν... καθίσει πάνω στο αυτογκόλ του Σεϊταρίδη, άρχισαν σιγά-σιγά να δημιουργούν ευκαιρίες και να ψάχνουν την ισοφάριση, κάτι που έμοιαζε θέμα χρόνου για όσους έβλεπαν τις αντιδράσεις των 22 ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, αφού οι παίκτες του Φερέιρα γέμιζαν αυτοπεποίθηση, την ώρα που εκείνοι του Πέτκοβιτς τους είχε πιάσει... θάλασσα και έδιωχναν όπως να 'ναι, όπου να 'ναι...Και το γκολ ήρθε. Από ποιόν άλλο; Τον Χοσέ Τοτσέ. Ο Ισπανός με τα καλά του και τα στραβά του, μπορεί να είναι χασογκόλης, μπορεί να είναι άτεχνος, μπορεί να είναι αργός, αλλά... Φορναρόλι (επιθετικός που δεν πατάει περιοχή και δεν σκοράρει) δεν είναι. Στέλνει την μπάλα στο πλεχτό. Ναι, δεν είναι Σισέ. Ναι, δεν είναι επιθετικός κλάσης. Ναι, άλλα χρόνια ίσως να μην πέρναγε κι έξω από την Παιανία, αλλά με τα τωρινά δεδομένα και σε αυτόν τον Παναθηναϊκό είναι ο πιο αξιόπιστος και γκολτζής φορ της ομάδας. Και κατά συνέπεια δεν πρέπει να μένει εκτός ενδεκάδας.To... παστέλωσε με την Τότεναμ την μία και μοναδική φορά που πήρε τη μπάλα σωστά από κάθετη του Σεϊταρίδη. Σκόραρε ξανά κόντρα στην Λάτσιο στην δεύτερη ευκαιρία (σ.σ. είχε κι ένα πλασέ που απέκρουσε ο Ιταλός γκολκίπερ στο 80', ύστερα από κάθετη του Κουίνσι) που το παρουσιάστηκε στο 15λεπτο που αγωνίστηκε και γενικά είναι μέσα στις φάσεις και βρίσκει δίχτυα. Οχι τόσο συχνά, αλλά βρίσκει. Ο Φορναρόλι δεν το κάνει. Ο Πετρό